Cane Corso: Psí plemeno, které málem vyhynulo

Přidat na Seznam.cz

Cane Corso v polovině 20. století téměř vyhynul, ale skupina Italů toto plemeno obnovila. Přesto se v mnoha jiných částech světa stali známými až po roce 1988.

Historie Cane Corsa

Původní Cane Corso byli pravděpodobně ještě větší než psi, které vídáme dnes, píše A-Z-Animals. Používali se v bitvách a pomáhali armádě útočit na nepřátelské linie. Později byli využíváni i k jiným úkolům, jako je zemědělství, lov divokých prasat nebo hlídání kurníků či farem. V polovině 19. století tito psi téměř vyhynuli, ale skupina Italů dokázala toto plemeno přivést zpět z pokraje vyhynutí a v roce 1983 založila v Itálii Společnost milovníků Cane Corso. Teprve v roce 1988 se první Cane Corso dostali do Spojených států a v roce 2010 je uznala organizace AKC.

Tito psi mají krátkou srst, která může mít různé odstíny šedé, černé, plavé nebo červené barvy. Jsou velmi sebevědomí. Se správnými majiteli mohou být velmi milující a láskyplní k lidem, kterým důvěřují.

Velikost a váha plemene Cane Corso

Cane Corso je velké plemeno psa. Psi měří až 68 cm a jejich hmotnost je úměrná jejich tělesné stavbě, obvykle váží 55-65 kg. Feny jsou o něco menší, měří až 58 cm a váží obvykle mezi 40-55 kg. Ve věku dvou a půl roku jsou tito psi již zcela dospělí.

Běžné zdravotní problémy

Celkově se jedná o velmi zdravé plemeno. Je důležité hledat renomované chovatele, kteří provádějí screening genetických onemocnění, aby se zabránilo jejich přenosu na štěňata.

Jedním z možných zdravotních problémů je dysplazie kyčelních kloubů. Jedná se o stav, kdy se kyčelní kosti psa nevyvíjejí správně a třou se o sebe. Může být poměrně bolestivá a často vyžaduje operaci. Jedná se o genetické onemocnění, takže výběrem zodpovědných chovatelů můžete snížit pravděpodobnost, že se u vašeho psa vyvine.

Dalším potenciálním problémem těchto psů je idiopatická epilepsie. Tento stav způsobuje, že psi trpí opakovanými záchvaty. Příčina záchvatů není známa. Pravděpodobně se jedná rovněž o dědičné onemocnění.

Jak se starat o psa

Všechna štěňata jsou po příchodu domů roztomilá a rozkošná, ale je třeba si uvědomit, že z tohoto milého drobečka velmi rychle vyroste velký pes. Velký pes, který může mít silnou vůli a dominantní povahu. Vy, jako nový majitel, musíte v raném věku nastolit kontrolu a dominanci. Pokud  nepodniknete patřičné kroky, může se toto roztomilé štěně ve velmi krátké době změnit ve skutečný problém. 

Když štěně přijde do vašeho domova, začne zkoušet hranice a zjišťovat, kam v pořadí smečky patří. Může se projevovat zjevně dominantním chováním, jako je vrčení nebo prskání, když se s ním hýbe nebo ho někdo zvedá, když se někdo příliš přiblíží k jeho jídlu nebo hračkám, když se naváží do lidí nebo jiných zvířat, nebo může být nenápadnější.  Měli byste si být vědomi a rozpoznat toto chování a podle toho jednat.

Cane Corso by nikdy neměl být přiveden do rodiny, jejíž členové nemají rádi velké psy nebo se jich bojí.

Zdroj: a-z-animals.com