Opravdu myši milují sýr? Je to nesmysl, tvrdí odborníci

Přidat na Seznam.cz

Že myši milují sýr, to je něco, co vidíme takřka v každé pohádce. Vzpomeňte na Toma a Jerryho, nebo jinou pohádku, kde myš pro kousek sýra riskuje i vlastní život. Ukázalo se ale, že je to pouhý mýtus.

Ne, myši nemilují sýr

Myši žijí ve volné přírodě, kde se k sýru jen tak nedostanou (alespoň pokud nežijí blízko lidí). Podle portálu Live Science ale existuje důvod, proč je tento mýtus tak zakořeněný mezi lidmi. Existuje totiž teorie, která myši milující sýr vysvětluje.

Tisíce let zpět si lidé nechávali sýr na policích, kde byl snadno dostupný, a kde zrál. Jiné potraviny ale byly skryté, a tak se myši, které měly být v blízkosti lidských domů, dostaly pouze k sýru. Od té doby si lidé myslí, že myši milují sýr, není to ale pravda.

Jedna výjimka se najde

Myši možná nejsou milovníci sýra, ale najde se mezi nimi jedna, která sýr nepochybně uvítá. Podle Phifer-Rixey Lab se městské myši vyvinuly tak, že jsou schopné sežrat téměř všechno, od obilí, hmyzu, až po odpadky. Ani sýr jim proto nevadí, přednost ale dávají například arašídovému máslu.

Sýr není přirozená potrava

Podle webu Mice Mob Exterminators není pro myši sýr vůbec lákavý. Myši totiž dávají raději přednost obilovinám, zelenině a sladkým potravinám, mléčné výrobky nevyhledávají. Je to logické, myši žijící na poli nemají k sýru ani přístup, a tak jedí to, co na poli najdou.

zdroj: Live Science, Mice Mob Exterminators, Phifer-Rixey Lab