Pikantnosti z ložnice ptakopyska. Jak „to“ dělají nejpodivnější živočichové na světě? Budete zírat

Přidat na Seznam.cz

Díky zobáku a prstům s blánami jako kachna, ocasu jako bobr a tělu jako vydra, jsou ptakopyskové patrně jedním z nejpodivnějších živočichů na planetě. Je však chování těchto savců při páření stejně zvláštní jako jejich vzhled? O tom, jak to mají ptakopyskové se sexem, píše web Live Science.

Jako jediný žijící zástupce čeledi ptakopyskovitých je ptakopysk podivný jedinečným zvířetem, které žije na celém území Tasmánie a východního pobřeží Austrálie.

Jsou to většinou samotářská zvířata. Zejména samci, kteří si vytvářejí teritoria v řekách, lagunách a potocích. Různé domovské okrsky samců se mohou překrývat, ale zvířata se snaží vyhýbat jeden druhému, případně kvůli tomu dokonce mění své plány při hledání potravy.

„Samice jsou tolerantnější a mohou si dokonce vybrat hnízdo ve stejné noře,“ říká Jessica Thomasová, ošetřovatelka ptakopysků v rezervaci Healesville v australském státě Victoria. Podle ní však mají tito savci soutěživou povahu, která se v období rozmnožování ještě zvýší, a samice se mohou navzájem štípat do ocasu svým bezzubým zobákem, aby ostatní vyhnaly ze svého teritoria.

Období rozmnožování začíná ke konci zimy a na začátku jara, přičemž existují drobné rozdíly mezi severními a jižními populacemi těchto ploutvonožců. Během této doby samci produkují jed, který se vylučuje z ostruh na zadních nohách a slouží k udělování bolestivých zranění konkurenčních samců. „Aktivně soupeří o teritoria a samice v nich,“ řekla Thomasová.

O tom, co pohání pohlavní výběr u ptakopyska podivného, se toho ví jen málo. Zdá se, že samice nejsou při výběru partnerů vybíravé a pravděpodobně předpokládají, že samec v jejich oblasti je největší a nejsilnější, řekla Thomasová a dodala, že samice chované v zajetí v Healesville Sanctuary se páří jakýmkoli samcem, který je k ní připuštěn.

Dospělé páry ploutvonožců se setkávají k namlouvacímu rituálu, který trvá několik týdnů a probíhá až šest týdnů před pářením. „Je to tak trochu tanec,“ řekla Thomasová. Samci se snaží ucházet o samice kousáním do ocasu, ale samice jim uteče, pokud ještě není připravena.

Poté, co se samice rozhodne přijmout svého potenciálního partnera, dovolí mu, aby ji kousl do ocasu, a ona mu odpoví kousnutím do ocasu. „Pak budou plavat v kruhu,“ vysvětluje Thomasová. Budou se také věnovat dalším vodním namlouvacím aktivitám, jako je potápění, válení se boky jeden ke druhému a plavání blízko sebe. A to někdy i několik dní před konečným pářením.

Při kopulaci samec částečně vyleze na záda samice a stočí svůj ocas pod její břicho, aby se jejich kloaky (odpadní a rozmnožovací otvory) přiblížily k sobě. Poté samec zasune své mužství, které je ukryté v kloace, do kloaky samice, aby došlo k oplodnění. Tento proces může trvat až 10 minut.

Po páření však bude samice ignorovat všechny další pokusy o spáření další, a to během celého zbytku sezóny. Samec ale může pokračovat v hledání dalších samic, se kterými se bude pářit.

Zajímavé je, že ptakopysk je jedním ze dvou druhů savců (druhým je ježura australská), kteří kladou vejce.

Zdroj: livescience.com