Vědci možná přišli na to, proč má zebra pruhy. Ochrana před predátory to ale není

Přidat na Seznam.cz

Pro zebry jsou jejich pruhy životně důležité. Navzdory tomu, že většina lidí si myslí, že díky pruhům zebra zmátne predátora, je pravda ale nejspíše jiná. Nová teorie možná vysvětluje, proč jsou tato zvířata pruhovaná a proč právě černobílá.

Žádná optická iluze

Mnozí mají za to, že zebry mají pruhy jako jakousi ochranu před predátory. Stádo plné pruhovaných jedinců tak zmate predátora, protože není schopný rozlišit jednotlivce ve změti pruhů. Tak to ale není, protože většina koček, které zebry loví, má zrak dostatečně dobrý na to, aby pruhovaného jedince rozpoznaly, píše web Mirror.

Regulace tepla

Další teorie, podle webu BBC, je založená na tom, že zebří černobílé pruhy pomáhají zvířeti regulovat teplotu. V podstatě mají pruhy fungovat tak, že ty černé pohlcují teplo a následně ohřívají celý organismus, bílé pruhy pak naopak ochlazují. Tato teorie se ale setkala se značnou kritikou.

Pruhy jako zbraň na mouchy

S novou teorií přišli britští vědci. Už před lety se totiž vedly diskuze o tom, že pruhy dokážou odradit nebezpečný a obtěžující hmyz, píše NPR, a tak se to vědci rozhodli vyzkoušet. Zvířata navlékla do různých „kabátů“ a skutečně se ukázalo, že mouchy vyhledávaly buď jednobarevnou „srst“ nebo tu s velkými tmavými plochami. Tenké zebří pruhy tak teoreticky mohou hmyz odpuzovat.

Momentálně zbývá vyřešit otázku, proč mají jen některá zvířata pruhy a proč právě zebry mají pruhy černobílé.

zdroj: Mirror, BBC, NPR