Vědci objevili červy, kteří jsou schopni zabít tarantuli

Přidat na Seznam.cz

Vědci pojmenovali nově objevený druh červa, který zabíjí tarantule, po americkém herci, hudebníkovi a producentovi Jeffu Danielsovi, což je ocenění, kterým se nemůže pochlubit žádný jiný bavič.

Nově objevený červ

Existuje více než 25 000 popsaných druhů těchto červů, kterým se říká hlístice a patří k nejhojnějším živočichům na Zemi. Je to však teprve podruhé, co byla zjištěna nákaza tarantulí, píše web ScienceDaily. Pojmenovali ji Tarantobelus jeffdanielsi, protože Danielsova postava ve filmu Arachnofobie z roku 1990 zachraňuje město před smrtící invazí pavouků.

„Jeho postava ve filmu je zabijákem pavouků, což je přesně to, co tyto hlístice jsou,“ řekl parazitolog z Univerzitního centra Riverside Adler Dillman, který vedl tým, jenž hlístice objevil.

„Když jsem se poprvé dozvěděl, že nový druh hlístice byl pojmenován po mně, pomyslel jsem si: Proč? Je v tom nějaká podobnost?“ zažertoval herec. „Upřímně řečeno, byl jsem poctěn jejich poctou mně a arachnofobii. Vyvolalo to ve mně úsměv. A samozřejmě, v Hollywoodu se člověk opravdu neprosadí, dokud ho neuznají ti, kteří se zabývají parazitologií.“

Průběh výzkumu

V září 2019 se na Dillmana obrátil velkoobchodní chovatel tarantulí s žádostí o pomoc při identifikaci záhadné infekce u některých svých tarantulí. Vzorky zaslané ke kontrole měly zvláštní bílý útvar v oblasti úst. Dillman, který na univerzitě vyučuje jedinou třídu parazitologie, okamžitě rozpoznal, že bílé plochy jsou hlístice. Již dříve vědci v Evropě identifikovali první hlístice nalezené u tarantulí. Tento výzkum však zkoumal pouze samotné hlístice, nikoli hlístice, které se nacházejí na pavoucích. Jakmile se tarantule nakazí, začnou se chovat podivně, například chodí po špičkách a nejí. Přestanou také fungovat přívěsky, kterými tarantule ovládají tesáky.

Může to trvat měsíce, protože tarantule nemusí jíst nijak zvlášť často. Pokud však dostanou tuto infekci, zemřou hlady,“ řekl Dillman.

Nákaza červem je smrtelná

Kromě potvrzení, že infekce tímto červem je smrtelná, Dillmanův tým zjistil, jak se červi rozmnožují a kde na pavoucích sídlí. Jeffdanielsi jsou většinou hermafroditi, kteří produkují vlastní spermie a vajíčka. Jeden hermafrodit za svůj život vyprodukovat v průměru 160 jedinců. Není ale jasné, jak dlouho mohou žít na tarantuli. Výzkumný tým také zjistil, že hlístice osídlily pouze oblast úst. Žádná nebyla v žaludku, ani se nezdálo, že by způsobovaly škody na vnějším povrchu tarantulí.

„Není jasné, zda se hlístice živí samotným pavoukem. Je možné, že se živí bakteriemi, které žijí na tarantulích,“ řekl Dillman. Když vědci hlístice pěstovali v laboratoři, požíraly bakterie e. coli, což je silnějším důkazem toho, že se obecně živí bakteriemi.

Jednou ze záhad, které zbývá vyřešit, je, jak jsou hlístice schopny změnit chování tarantulí a paralyzovat jejich makadla. Hlístice se mohou podle Dillmana u tarantulí vyskytovat často, ale záleží jen na lidech, zda si začnou všímat příznaků, které mají na svědomí právě hlístice. Snad i proto byl tento červ objeven teprve nedávno.

Zdroj: sciencedaily.com