Černá labradorka Scarlett je oblíbeným terapeutickým psem, který pomáhá napříč zemí

Přidat na Seznam.cz

Práce záchranáře je zaměstnání plné stresu. Přesuny z jedné traumatické situace do druhé, neustálá interakce s lidmi, kteří prožívají jedny z nejhorších okamžiků svého života, mohou pracovníky záchranné služby nesmírně psychicky a emocionálně zatížit.

První terapeutičtí psi v jednotce

Když si tedy velitel praporu jménem James přečetl o organizaci EMS v Severní Karolíně, která používá terapeutické psy, aby pomohla zmírnit trauma a stres prvních záchranářů, věděl, že něco podobného by mohlo pomoci jeho týmu, píše web DailyPaws. Poté, co o této myšlence hovořil se svým šéfem, bylo rozhodnuto. Dalším krokem mělo být nalezení organizace schopné poskytnout a vycvičit služební psy. Nezisková organizace Companions for Heroes se sídlem v Georgii, která byla vytvořena na pomoc příslušníkům služby trpícím posttraumatickou stresovou poruchou, byla přirozenou volbou.
James našel psa, který vyhovoval požadavkům okresu Berkeley. Rozkošnou, velmi talentovanou roční černou labradorku jménem Scarlett. Poté, co Scarlett absolvovala náročný 240hodinový výcvikový program, dorazila v červenci 2021 do Berkeley County EMS jako první člen jejího asistenčního psího podpůrného týmu.
V souladu s posláním organizace Companions for Heroes je Scarlett vyškolena tak, aby poskytovala psychickou podporu dispečerům EMS, pracovníkům první pomoci a nemocničním pracovníkům, kteří se potýkají s emocionálním stresem nebo pocity smutku, které často následují po traumatickém tísňovém volání.

Dva nerozluční kamarádi

I když s lidmi, kteří potřebují pomoct, Scarlett jen tak sedí, je na nich vidět, jak se tak nějak uvolňují,“ pokračuje. „Dokonce i když jsme doma, dokáže poznat, když se cítím ve stresu, pak ke mně přijde a položí mi hlavu na klín. Její přítomnost je velmi uklidňující.“

Původně měl být Scarlettiným hlavním psovodem jiný muž. Brzy poté, co se tento srdečný labrador připojil k týmu, si však James a Scarlett vytvořili hluboké pouto a bylo jasné, že péči o Scarlett a manipulaci s ní převezme on. Nyní tato dvojice nejenže pokrývá oblast služeb Berkeley County EMS a jezdí všude tam, kde je třeba se setkat s jejich prvními pomocníky, ale James vychází vstříc i okolním agenturám, aby jim poskytl služby programu CAST.
Muž také dodal, že ho oslovilo už několik dalších oddělení s tím, zda si můžou statečnou fenku půjčit. Jen tak dál, Scarlett, jen tak dál.

Zdroj: dailypaws.com