Chobotnice jako domácí mazlíček. Raději ne. Jsou náročné i pro zkušené akvaristy

Přidat na Seznam.cz

Chobotnice jsou neuvěřitelná zvířata. A za to vděčí skutečně bizarní biologii až po působivou inteligenci a schopnost kritického myšlení. Pokud vám připadají stejně zajímavé jako nám, pravděpodobně vás někdy napadlo, zda jsou chobotnice dobrými domácími mazlíčky. Mohou však tato zvířata vůbec přežít, natož prospívat v zajetí nebo patří do oceánu?

Lze chobotnice legálně chovat jako domácí mazlíčky?

Mnoho druhů chobotnic se prodává v obchodě se zvířaty v zájmovém chovu a stávají se oblíbenými zejména mezi zkušenými milovníky mořských akvárií, píše web A-Z-Animals.

V mnoha regionech neexistují žádná zvláštní právní omezení pro držení chobotnic jako domácích mazlíčků. To by se však v budoucnu mohlo změnit, protože se stávají mezi akvaristy stále oblíbenějšími. V mnoha státech a zemích navíc platí zákony o dovozu a vývozu volně žijících živočichů, i když se o chobotnicích výslovně nezmiňují.

Pokud máte zájem o koupi a chov vlastní chobotnice, nezapomeňte se informovat na místních úřadech pro ochranu přírody o jejich legálnosti a o tom, zda je zapotřebí nějaké povolení. Zákony týkající se vlastnictví některých zvířat jako exotických domácích mazlíčků se totiž v průběhu času často mění.

Jsou chobotnice dobrými domácími mazlíčky?

Chobotnice mohou být technicky vzato dobrými domácími mazlíčky pro zkušené akvaristy. Zdaleka však nejsou ideálními domácími mazlíčky pro začátečníky. Existuje mnoho důvodů, proč je náročné je chovat v zajetí, protože jejich nároky na péči jsou velmi specifické a nákladné.

Pro začátek jsou chobotnice inteligentní, společenská a aktivní zvířata, takže se v zajetí bez dostatku prostoru a dostatečného obohacení snadno začnou nudit a stresovat. Dokonce i menší druhy potřebují ke svému životu slušně velké nádrže.

Dalším důležitým faktorem jsou vysoké náklady na krmení chobotnic. Většina druhů se živí různými korýši, měkkýši a rybami, které může být obtížné sehnat a nákladné zajistit. Většina chobotnic nebude jíst mražené nebo balené krmivo. Výrazně preferují živou kořist a mohou být vybíravé.

Pokud se tedy rozhodnete chovat chobotnici jako domácího mazlíčka, vše si předem dobře rozmyslete. A pokud jste nováček v akvaristice, pro začátek si pořiďte raději rybičky.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube