Chovatel v zoo spí s válkou zničeným slonem

Přidat na Seznam.cz

Zvířata v zoo nemohou uniknout válce na Ukrajině. Několik ošetřovatelů se rozhodlo zůstat a starat se o ně, uvádí portál Aftonbladet.

Slůně Horác dostalo během výbuchů sedativa. Při útoku údajně bohužel zemřelo několik zvířat. Ve válce se mnohdy stává, že po útěku všech lidí zůstávají zvířata tam, kde byla zanechána. V kyjevské zoo se však 50 zaměstnanců rozhodlo zůstat se zvířaty až do konce.

Zaměstnanci vypovídají, že zvířata jsou vystavena extrémnímu stresu. Lemurka jménem Maya byla tak vyděšená, že opustila své mládě, což ho málem stálo život. Nyní pojmenovali mládě lemura Bayraktar, což je název tureckých bezpilotních letounů používaných ukrajinskou armádou.

Když se v oblasti střílelo, zebry začaly utíkat k plotům. Proto jsou nyní chovány uvnitř.

Zvuk výbuchů vyděsil i 17letého slona jménem Horác, který je kvůli svým velkým uším na hlasité zvuky obzvlášť citlivý, takže musel být uspán.

Ředitel zoo Kyrylo Trantin uvedl, že jeden ze zaměstnanců spí vedle Horáce, aby ho v noci uklidnil. Když se rozčílí, snaží se s ním mluvit a dávají mu jablka.

Potraviny vydrží méně než dva týdny

V zoologické zahradě zůstává přes 4 000 zvířat. Dosud se jim podařilo evakuovat do Polska šest lvů, šest tygrů, dvě pouštní kobylky a afrického divokého psa. Udělat totéž s většími zvířaty, jako je slon Horác, by však bylo velkou výzvou.

Ještě před ruskou invazí do země se zoo začala zásobovat potravinami. Za současného stavu vydrží sotva další dva týdny, ale doufají, že se jim podaří získat další zásoby. Jen slon Horác sní denně 100 kilogramů potravy.

Po zásahu zoo, bylo podle ředitele parku Vitalije Ilčenka, zraněno a zabito několik zvířat. Při útoku údajně uteklo i několik zvířat. Mnoho zvířat se podařilo odchytit, ale dva asijští divocí psi se stále pohřešují. 

Zdroj: aftonbladet.se