Chrání dlouhá srst vašeho psa před horkem?

Přidat na Seznam.cz

Domácí zvířata jsou v létě velmi citlivá na přehřátí. Opravdu dlouhá srst chrání psa před úpalem, jak se dříve myslelo?

Zodpovědní ošetřovatelé psů a odborníci již léta upozorňují, že stříhání psa na holou kůži v létě není správným způsobem, jak svému mazlíčkovi ulevit od horka. Mnozí ošetřovatelé psů také viděli dlouho kolující fotografii psa pořízenou termokamerou. Na snímku je jasně vidět, že odhalená kůže zvířete má přes 30 stupňů, zatímco zarostlé části těla jsou mnohem chladnější. Možná si myslíte, že dlouhá srst ochrání vašeho psa před přehřátím. Vždyť jeho povrch je chladnější než kůže až o 6 stupňů! Tato interpretace fotografie je zcela mylná. Co lze z této fotografie pořízené termokamerou skutečně vyvodit?

Chrání dlouhá srst psa před přehřátím?
Přestože domácí zvířata nejsou schopna se potit, jejich kůže je schopna účinně předávat teplo do okolí. Aby se tak stalo, musí se ke kůži psa dostat vzduch, který odvede přebytečné teplo. Hustá, dlouhá srst a podsada psa jsou vynikajícím izolantem.

Termosnímek ukazuje, které části těla jsou teplé, tj. vydávají teplo do okolí – jedná se nejen o otevřenou tlamu zvířete, ale také o jeho holý hřbet. Delší chlupy na zátylku tento proces zastavují, nevedou teplo a brání jeho úniku. Díky tomu je na fotografii výrazně chladnější. Ze stejného důvodu by termovizní snímek muže v tlusté bundě, ukázal žluté ruce a obličej a fialovou barvu na bundě, která by zastavila veškeré teplo! Vychází tedy najevo, že tvrzení, že dlouhá srst chrání psa před přehřátím, je zcela mylná.

Jak se mám v létě starat o svého dlouhosrstého psa?
Přesto je velkou chybou stříhat psa v létě dohola! Srst chrání tělo psa před přímým slunečním zářením a zabraňuje nebezpečným popáleninám. Oholená kůže psa je velmi jemná a bledá, takže se snadno nejen spálí, ale také si způsobí nejrůznější odřeniny a rány. Zbavit svého domácího mazlíčka na léto srsti lze přirovnat k vystavení neopálené lidské kůži prudkému slunci nebo k pobytu venku bez klobouku, který by chránil hlavu před přehřátím. Na druhou stranu přerostlá dlouhá srst neumožňuje kůži vašeho domácího mazlíčka dýchat. Účinně také blokuje únik tepla akumulovaného v těle psa do okolí. Co tedy můžete udělat, aby váš dlouhosrstý pes v horkém počasí netrpěl?

Důkladně vyčesejte odumřelou podsadu!
Většina psů, dokonce i dlouhosrstých, snáší vysoké teploty poměrně dobře. Pokud psí kadeřník věnuje alespoň trochu času péči o srst psa, pomůže odstranit přebytečnou odumřelou podsadu, která v létě není potřeba. Úkolem podsady je izolovat kůži psa proti chladu a omezit přístup studeného vzduchu k tělu zvířete. V létě je však tato izolace zbytečná. Proto mnoho psů začíná na konci zimy vyměňovat srst za lehčí, prodyšnější a s menším množstvím podsady. Každodenní kartáčování srsti psa a odstraňování odumřelých chlupů výrazně urychlí proces línání a umožní kůži vašeho zvířete volně odevzdávat přebytečné teplo do okolí.

Dopřejte svému psovi letní sestřih!
Svého dlouhosrstého psa byste také měli vzít ke zkušenému kadeřníkovi a požádat ho o zastřižení přebytečné srsti na těle vašeho mazlíčka. To vašemu psovi nejen uleví. Po koupeli také rychleji uschne a přinese domů méně písku. Letní stříhání se doporučuje zejména u plemen, jako jsou španělé, setři, někteří dlouhosrstí ovčáci a okrasní psi, například jorkšír, maltézský psík, pekinéz… Je důležité pamatovat na to, aby na kůži psa zůstalo alespoň 1,5 cm chlupů.