Proč pes škrábe po podlaze?

Přidat na Seznam.cz

Pes škrábe, protože mu to říká instinkt, ale proč podlaha?

Pes neškrábe, protože chce něco úmyslně zničit. Mnoho majitelů ví, že pes, který škrábe drápy na dveřích, komunikuje, že chce jít na procházku. A co to znamená, když pes škrábe na podlaze? Zde jsou některé možné příčiny.

„To instinkt diktuje“

Škrábání nebo kopání jám je přirozeným chováním psů a pro teriéry je to dokonce pocit existence. Souvisí to s instinktem přežití, který zdědili od svých předků . Ve volné přírodě si psi schovávají jídlo na později. Vykopané jámy nebo dutiny také sloužily jako příjemné místo k odpočinku, úkryt před dravci nebo útočiště pro těhotné feny a její potomky. V létě pomohli ochladit a v zimě se zahřát.

Tento instinkt, stejně jako mnoho dalších zděděných od předků, je pevně zakořeněn v psí DNA. Pro mnoho domácích psů je proto obtížné odolat potřebě poškrábat podlahu, například vytvořit podle jejich názoru pohodlné podmínky pro spaní.

„Chci ti to říct …“

Škrábání je také jedním ze způsobů komunikace se psem. Váš pes může mít různé emoce – strach, úzkost nebo vzrušení. Pozorujte, v jakých situacích pes začne poškrábávat podlahu. Je to, když jsou v bytě hosté? Možná bude chtít takhle utéct, jako psi, kteří kopají díry pod plotem. Pes škrábe do podlahy během vaší nepřítomnosti? Je to pravděpodobně reakce na osamělost. U psů s obsedantně-kompulzivní poruchou se mimo jiné vyvíjí silná potřeba škrábání.

Psi označují své území nejen močí, ale také škrábáním. Na spodní straně tlapek psa jsou žlázy, které uvolňují zápach při škrábání.

Myslím, že něco není v pořádku“

Pes škrábe na podlahu, protože může chtít upoutat vaši pozornost. A co víc, rozhodně ji dostane a pokaždé, když začne drápat drápy na podlaze. Náhlá změna v chování vašeho psa velmi často naznačuje onemocnění , takže byste měli být ostražití a kontaktovat svého veterináře, abyste vyloučili zdravotní problémy.

Pamatujte, že zabránění škrábání psa není ničím jiným než potlačením jeho instinktu. To zase může vést ke zvýšení frustrace pro zvíře – konec konců nechápe, proč nejste šťastní, že škrábe podlahu v bytě. To však neznamená, že ho musíte nechat kopat na špatných místech. Místo toho mu ukážte, kde může škrábat, třeba na zahradě, venku. . Tam bude mazlíček moci kopat, škrábat dle libosti!