Chystáte se pořídit koně? Ještě než ho ustájíte, měli byste vědět, jak o něj správně pečovat

Přidat na Seznam.cz

Koně jsou skvělými společníky a vytvářejí si se svými ošetřovateli silná pouta. Jsou zdrojem pohybu, ať už chcete na koni jezdit, nebo ne. Zde je několik rad, které byste měli znát, pokud uvažujete o koupi koně.

Při pořizování koně zvažte jeho velikost a plemeno

Existuje mnoho různých typů koní, kteří se používají k mnoha disciplínám. Proto se nejdříve seznamte s různými plemeny, radí TheSprucePets. Zdravý kůň unese 20 % své hmotnosti, proto je důležité zvážit velikost, pokud chcete jezdeckého koně. Do ceny koně se výrazně promítá jeho předchozí výcvik a současné schopnosti.

Kde koně chovat

Majitel koně může mít svého koně buď doma, nebo si zaplatit jeho ustájení jinde. Kůň potřebuje minimálně prostor vyčištěný od odpadků pro pohyb, krytý přístřešek, přístup k čisté a čerstvé vodě a kvalitní trávu nebo seno. I když máte dostatek prostoru, chov koně vyžaduje spoustu práce, aby byl prostor čistý a kůň nakrmený a napojený. Cena za ustájení koně závisí na oblasti, ve které je kůň chován, a také na tom, kde geograficky žijete. Náklady ovlivňuje také rozsah péče, kterou zařízení poskytuje.

Úklid stáje

Koně potřebují žít v čistém prostředí. Pokud jsou ve stáji, měla by se stáj alespoň jednou denně vyčistit od hnoje nebo mokrých skvrn od moči. Koně mohou podřimovat ve stoje, ale k hlubokému spánku se ukládají. Sláma nebo hobliny, nasáknou moč a poskytují dobrou plochu pro spánek. Kukuřičné klasy a hobliny z černých ořechů jsou nebezpečné podestýlkové materiály a měli byste se jim vyhnout.

Strava

Hlavní část koňské stravy se nazývá objemové krmivo a má podobu pastvy nebo sena. Koně potřebují k udržení své tělesné hmotnosti denně v průměru 1-2 % své tělesné hmotnosti sena. Malé a časté krmení je může ochránit před zažívacími potížemi nebo kolikou.
Většina pastvin neposkytuje celoročně dostatek krmiva pro koně, proto je obvykle nutné kvalitní seno. Pokud je pastvina k dispozici, měla by být prozkoumána, aby se zajistilo, že neobsahuje toxické rostliny. Někteří koně také na bohaté pastvině trpí nadváhou a jsou náchylní k nemocem, jako je například plstnatost, proto se o stravě poraďte s veterinárním lékařem.

Péče o koně

Kartáčování koně a péče o jeho nohy je důležitou součástí každodenní péče o koně. Je také dobrým zdrojem sbližování mezi koněm a ošetřovatelem. Specializované nástroje pomohou udržet kvalitní srst a čištění zákoutí kopyt je nezbytné pro udržení zdravého stavu koně.
Kopyta koně jsou obdobou našich nehtů a je třeba je každých šest až osm týdnů zastřihnout. Podkovy může být nutné nasadit kovářem v závislosti na tělesné stavbě koně a zamýšlené práci.

Zubní péče

Koně se živí rozmělňováním trávy, sena nebo zrní. Díky tomu se jim vyvinuly zuby, které během života neustále rostou a mění svůj tvar. Nerovnoměrné opotřebení vede k bolestivým háčkům a špičkám, zejména na stoličkách. To může mít vliv na schopnost přijímat potravu a může dokonce zkrátit život koně. Každý kůň by si měl nechat každoročně zkontrolovat zuby.

Očkování koní

Je velmi důležité mít k dispozici veterinárního lékaře pro zdravotní péči. Očkování a odčervení prodlouží život vašeho koně a sníží riziko onemocnění. Veterinární lékař vám také může pomoci, pokud se váš kůň zraní nebo onemocní. Je také důležité mít plán přepravy koně v případě nouze, například při požáru nebo v případě, že je třeba koně hospitalizovat.

Výcvik

Pokud máte po vší té péči ještě nějakou energii, pravděpodobně budete chtít na svém koni jezdit. Hodit se vám mohou lekce jízdy na koni nebo trénink pro vašeho koně. Jízda na koni je sport a získávání zpětné vazby vašeho koně může být důležité bez ohledu na vaši úroveň.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube