Chystáte se pořídit si ježka? Poradíme, jak se o něj postarat

Přidat na Seznam.cz

Ježci jsou jedinečná zvířata, která jsou výjimečnými domácími mazlíčky. Chov ježka vyžaduje speciální potřeby, jako je bydlení a krmivo, proto si přečtěte, jak nejlépe pečovat o ježka jako domácího mazlíčka.

Čím se ježek vlastně živí?

Na rozdíl od většiny ostatních drobných mazlíčků jsou ježci považováni za hmyzožravce a tito čumáčci si potrpí na věci, které se plazí a lezou, píše TheSprucePets. V zajetí se nejčastěji krmí moučnými červy a cvrčky, ale základní stravou ježka by měly být speciálně upravené granule pro ježky zakoupené v obchodě. Je důležité, zejména pokud vaše značka granulí neobsahuje hmyz, doplňovat krmivo živým hmyzem, jako jsou mouční červi a cvrčci, a zeleninou.

Chov ježků jako domácích mazlíčků

Ježci se ve volné přírodě se živí především drobným hmyzem, hlísticemi, plži, pavouky a malými obratlovci, a proto byste se tuto stravu snažit napodobit i v zajetí. Klece pro morčata a králíky jsou pro ježky vhodné, ale je třeba se vyhnout dnu klece z drátěných mříží, protože ježci mají malé nožičky, které se při propadnutí mřížemi poraní. Pro citlivé tlapky ježka je nejlepší měkká podestýlka, například z recyklovaného papíru nebo pravidelně vyměňované ručníky. Klíčové je dobré polstrování klece. Mřížky s drátěným dnem nebo plastové mřížky mohou vést k tvorbě mozolů na tlapkách, což může vést k infekcím tlapek známým jako pododermatitida.
V kleci by mělo být velké uzavřené běhací kolo, aby se váš ježek mohl cvičit, spolu s boxem na schovávanou, miskou na jídlo a lahví na vodu. Dbejte na pravidelné čištění běhacího kola, aby se v něm nehromadily výkaly, které mohou při manipulaci s nimi způsobit infekci nohou nebo infekci u člověka.

Manipulace s ježky

Ježci mají spoustu pichlavých ostnů, ale to neznamená, že s nimi není zábava. Ochočení ježci vám polezou do rukou, vezmou si od vás pamlsek a dokonce se rádi nechají chvíli nosit. Mladší ježci se ochočují snadněji než starší, proto máte nejlepší šanci mít ježka, který se rád chová, když si ho pořídíte ve věku asi šesti až osmi týdnů.
Ježci obvykle nemají rádi, když je někdo hladí po hlavě, a když se bojí, stočí se do klubíčka s bodlinami. Jelikož nejsou velkými příznivci vody, pokud máte problém s čištěním ježčích tlapek, zkuste je umístit do mělké vany, která zakrývá pouze jejich tlapky.

Zdraví ježků

Zubní onemocnění, kožní problémy včetně napadení roztoči a všenkami, střevní parazité a nádory mohou být pro ježky v zájmovém chovu problémem. Kastrace a sterilizace se doporučuje, aby se předešlo nádorům reprodukčních orgánů a dalším onemocněním v pozdějším věku. Při každoročních návštěvách veterináře se doporučuje důkladná prohlídka zubů a občasné čištění zubů v narkóze, aby se předešlo ztrátě zubů nebo vzniku jiných zubních problémů u vašeho ježka. Někteří majitelé jsou schopni čistit ježkovi zuby pomocí zubní pasty pro kočky a malého kartáčku s hlavičkou nebo vatového aplikátoru jednou týdně, ale je to velmi neobvyklé.
Ztráta ostnů je v malém množství normální, ale pokud váš ježek ztrácí tolik ostnů, že má lysiny, pravděpodobně se jedná o zdravotní problém. Nejčastějšími příčinami nadměrné ztráty bodlin jsou napadení parazity, například roztoči. Pokud váš ježek ztrácí hodně bodlin, je čas na prohlídku u veterináře.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube