Sokol pronásleduje racka

Přidat na Seznam.cz

Sokoli jsou působivě rychlí ptáci, podobně jako vysoce výkonný stíhací letoun F-16 Fighting Falcon. Ačkoli se pták sám nemůže srovnávat s rychlostmi, kterých dosahují stíhačky vyrobené člověkem, svou rychlostí nepřestává fascinovat.

Na níže uvedených záběrech tak můžete vidět sokola, který se vznáší nad jakousi skládkou. Když ale spatří racka, rozhodne se ho pronásledovat přes celý prostor, aby ho dostal z místa pryč. Jedná se tak o skvělou ukázku toho, jak ve skutečnosti jsou tito ptáci rychlí a to obzvláště v případě, že se ženou za potencionální obětí jako je racek na videu.

Loví sokoli racky?

Sokoli stěhovaví jsou ceněnými ptáky, lidé je cvičí k lovu už více než tisíc let. Tito ptáci jsou na obloze extrémně rychlí a při honbě za kořistí mohou dosáhnout rychlosti až 390 kilometrů za hodinu. Tito ptáci se vyskytují na všech kontinentech kromě Antarktidy. Hodují převážně na jiných druzích ptáků, včetně drobných ptáků, jako jsou kolibříci, až po větší ptáky, jako jsou jeřábi.

Jak se rackové brání?

Sokol stěhovavý používá jako svou oblíbenou taktiku zastrašování, kterým odhání všechny vetřelce. Pronásledují a nalétávají velkou rychlostí, aby ptákům, jako jsou rackové, dali najevo, že nejsou vítáni. Na druhou stranu jsou rackové především společenští tvorové.

Mobbing spočívá v tom, že rackové společně vysílají poplašná volání a společně letí směrem k dravci, aby ho rozptýlili a zároveň snížili jeho sílu. Mezi další obranné mechanismy, které rackové používají, patří zvracení nebo kálení na predátory.

Zdroj: AZAnimals