Chytrá chobotnice se dostane ven z uzavřené nádoby. Zabere jí to jen pár vteřin

Přidat na Seznam.cz

Psi umí plnit naše rozkazy a papoušci zase dokáží mluvit. Věděli jste ale, že i chobotnice patří mezi velmi inteligentní zvířata? To dokazuje i video, ve kterém se uvězněná chobotnice dostane z nádoby jen za pouhých pár vteřin.

Pár vteřin ke svobodě

Jak vidíte ve videu, chobotnice je uzavřena do průhledné nádoby pod vodou. Je zajímavé, že chobotnici trvalo jen pár vteřin, než si uvědomila, co musí udělat proto, aby se dostala ven. Podle webu Earth Sky se video natočilo v japonském akváriu Enoshima, kde bylo natočeno několik podobných pokusů.

Ve videu je vidět, že chobotnici trvá jen pár vteřin, než se jí podaří víko nádoby odšroubovat a vysvobodit se. K tomu jí přispěla nejen její všehoschopná chapadla, ale také její inteligence, kterou byste u těchto zvířat možná nečekali.

Génius moří a oceánů

Je všeobecně známo, že chobotnice mají osm chapadel. Věděli jste ale, že každé z nich obsahuje svůj vlastní „mini mozek“? Chobotnice mají asi tolik neuronů jako pes – chobotnice obecná (Octopus vulgaris) jich má kolem 500 milionů. Asi dvě třetiny se nacházejí v ramenech. Zbytek je v mozku ve tvaru koblihy, který je obalený kolem jícnu a nachází se v hlavě chobotnice, uvádí web Natural History Museum. Navíc je každé chapadlo schopné jednat nezávisle.

zdroj: YouTube, Natural History Museum, Earth Sky