Chytrá vrána jménem Kräri řeší hádanky v řádu vteřin

Přidat na Seznam.cz

Vrány jsou odpradávna považovány za mazané, zlovolné ptáky. Jejich inteligence je však mnohem vyspělejší, než jsme si kdy mysleli. Důkazem budiž třeba vraní kluk Kräri, který se svou lidskou kamarádkou řeší nejrůznější hádanky.

Němka Alexandra jednou nabídla burák divoké vráně šedé, čímž položila základ jednoho neobvyklého přátelství. Nového kamaráda pojmenovala Kräri a vraní sameček ji teď létá navštěvovat na balkon berlínského bytu, kde pro něj Alexandra chystá jednoduché hádanky. Za jejich vyřešení čeká Kräriho chutná odměna.

V Ezopově bajce házela vrána do džbánu kamínky, aby zvedla hladinu vody až k okraji a mohla se napít. Kräri musí zvedat víčka, kus kůry nebo dřevěné dílky, aby se dostal k ukryté pochoutce. Řešení úkolů mu vždy zabere jen několik vteřin. Podívejte se sami:

Nejinteligentnější zvířecí druh po lidoopech

Vrány, stejně jako celá čeleď krkavcovitých, jsou nesmírně inteligentní tvorové. Poradí si s úkoly, nad kterými zůstává rozum stát gorilám i malým žáčkům.

Vrány z Nové Kaledonie běžně používají jednoduché nástroje, aby ze stromů vyšťouraly hmyz. Prostě si najdou měkkou větvičku, ohnou ji a vyrobí háček.

Japonské vrány zase hází ořechy na přechody pro chodce, aby si je nechaly rozlousknout od projíždějících aut. Až autům blikne červená, bezpečně si pro dobrotu dojdou.

Ne vždy jde ale o jídlo. Svou chytrostí se vrány podobají lidem a stejně jako my se někdy pustí do louskání zapeklitých úloh jen tak pro zábavu.

Zdroj: Independent, New Scientist, BBC