Číňané představili prvního naklonovaného vlka. Otevírá se tím cesta k záchraně ohrožených druhů?

Přidat na Seznam.cz

Číňanům se podařilo přivést na svět prvního klonovaného vlka, pojmenovaného Maya. Zastánci klonování si mnou ruce a těší se, že takto zachrání mnoho ohrožených a vymírajících zvířecích druhů.

Čínská biotechnologická společnost Sinogene v polovině září představila světu první klon vlka arktického. Čipernou vlčici Mayu na zveřejněném videu doprovází její náhradní máma – překvapivě ne vlčice, ale bígl.

Společnost Sinogene se obvykle věnuje klonování uhynulých domácích mazlíčků pro soukromé klienty, na kontě už má naklonované kočky, psy i koně. Nyní chce využít svých odborných znalostí k záchraně ohrožených druhů zvířat.

Vlčice Maya byla naklonována z DNA vlka arktického, který byl v roce 2006 přivezen do rezervace divokých zvířat v čínském Harbinu a 2021 uhynul tamtéž. Vědci původně vytvořili 137 embryí, z toho 85 se podařilo úspěšně transplantovat náhradním matkám a pouze jedno se během březosti plně vyvinulo.

Protože vědci neměli k dispozici dostatek vlčic žijících v zajetí, zvolili jako náhradní matky bígla. Vlk a pes totiž sdílí dostatek DNA, aby hybridní březost proběhla úspěšně.

Maya zatím žije se svou bíglí mámou v laboratořích společnosti, ve finále se ale přestěhuje do harbinské rezervace k ostatním vlkům.

Zrovna vlk artický podle IUCN k ohroženým druhům nepatří. Vědci ale již dříve s úspěchem naklonovali jiná zvířata, např. koně Převalského nebo fretku černonohou, a nyní se pokoušejí oživit vyhynulého holuba stěhovavého.

Pro zastánce klonování je narození vlčice Mayi důkazem, že klonování divokých zvířat je správným nástrojem k ochraně ohrožených živočišných druhů.

Klonování zvířat přináší výhodu zachování genetické rozmanitosti v rámci druhu, zvláště pokud se klonovaní jedinci později mohou pářit s neklonovanými jedinci. Klonováním lze také v laboratoři vytvořit záložní populaci ohroženého druhu a tu pak podle potřeby dosadit do volné přírody.

Na rozdíl od umělého oplodnění má však klonování velmi malou úspěšnost, vždyť k narození jediného zvířete je potřeba stovek embryí a několik náhradních matek, což proces výrazně prodraží. Nelze také klonovat všechna zvířata – u ptáků, plazů a vejcorodých savců tato metoda nefunguje, protože vajíčka se nevyvíjí správně.

Zdroj: Live Science