Prase umělec: Podívejte se, jak tento talentovaný čuník maluje. Přezdívají ho Pigcasso

Přidat na Seznam.cz

Zvířata, ať už domácí nebo divoká, umí mnoho zajímavých věcí. Ovšem zvíře, které se věnuje umění, je opravdový unikát. Překvapivě se to ale může naučit i mnoho jiných zvířat, než jen tento čuník, který dostal výstižné jméno Pigcasso.

Pigcasso

Když Joanne Lefsonová v Jižní Africe zachránila malé prasátko z průmyslové prasečí farmy, nečekala prase s talentem pro umění. Ve svém novém domově se sele zajímalo o štětce, a tak se jeho majitelka rozhodla, že ho naučí malovat. Prase jménem Pigcasso se naučilo malovat pomocí techniky pozitivního odměňování, při níž zvířata dostávají odměny (jídlo) za to, že splní úkol, píše web National Geographic.

Od velkých koček přes rejnoky až po slony se mnoho zvířat v zajetí učí malovat. Ovšem jedná se o umění? Umění má obecně zprostředkovat „význam, sebevyjádření nebo krásu“ a je otázkou, zda zvířata dokáží tyto emoce a pocity nejen vyjádřit, ale i ztvárnit. Jak vidíte ve videu, Pigcasso maluje spíše „náhodné čáry“, ovšem i to může být považováno za abstraktní umění.

První zvíře s vlastní výstavou

Pigcasso prodává svá umělecká díla a roce 2018 se stal prvním zvířetem, které hostilo svou vlastní výstavu OINK v Kapském Městě. Peníze z Pigcassových děl pak putují k záchraně dalších hospodářských zvířat a vzdělávání široké veřejnosti o krutostech dnešních praktik průmyslového zemědělství, které nepoškozují jen zvířata, ale také zdraví a životní prostředí, píše web CBS News.

Pigcasso používá na míru vyrobený štětec a netoxickou barvu vhodnou pro děti, aby vytvořil svá abstraktní expresionistická mistrovská díla. Špičkou čenichu podepisuje roh každého svého kompletního obrazu pomocí směsi červené řepy a akrylového inkoustu. Když se zrovna nemaluje, Pigcasso rád svačí své oblíbené jídlo: karamelový popcorn. Je zajímavé, že zvíře, které mělo být původně zabito pro maso, dnes slaví umělecké úspěchy.

zdroj: Instagram, National Geographic, CBS News