Socializace štěňat: Proč, kdy a jak to dělat správně?

Přidat na Seznam.cz

Socializace štěněte je klíčem k tomu, abyste měli šťastného, sebevědomého a dobře přizpůsobeného psa. Níže se dozvíte, kdy je nejlepší socializace štěněte, jak ji správně provádět a proč je důležitá.

Kdy socializovat štěně

Během prvních tří měsíců života štěněte proběhne období socializace, které trvale formuje jeho budoucí osobnost a způsob, jakým bude reagovat na prostředí v dospělosti, píše web AKC. Pomalé vystavování různým lidem, místům a situacím má nyní obrovský a trvalý vliv na jejich temperament. Když si koupíte štěně od zodpovědného chovatele, měl by socializační proces začít ještě předtím, než si svého mazlíčka přinesete domů. Jemné zacházení ze strany chovatele v prvních několika týdnech života štěněte napomáhá rozvoji přátelského a sebevědomého psa.

Proč socializovat štěně

Myšlenka socializace spočívá v tom, že chcete štěněti pomoci pozitivně se aklimatizovat na všechny typy pohledů, zvuků a pachů. Správná socializace může zabránit tomu, aby se pes bál například dětí nebo jízdy v autě. Pomůže mu vyvinout se v dobře vychovaného a šťastného společníka.

Jak socializovat štěně

Seznamte štěně s novými pohledy, zvuky a pachy

Pro štěně je celý svět nový, neznámý a neobvyklý, proto berte vše, s čím se setká, jako příležitost k navázání nové, pozitivní asociace. Snažte se vymyslet co nejvíce různých typů lidí, míst, zvuků a textur a vystavte jim štěně. To znamená například nechat ho chodit po koberci, tvrdém dřevě, dlaždicích a linoleu, setkat se s mladým a starým člověkem, s někým na vozíčku nebo o holi, s člověkem s vousy, se slunečními brýlemi nebo kapucí a s deštníkem.

Udělejte to pozitivně

Při seznamování štěněte se všemi těmito novými zkušenostmi dbejte především na to, aby dostávalo přiměřené množství pamlsků a pochval. Díky tomu si zvíře spojí to, čemu je vystaveno, s pocitem, že vidět něco nového je zábavný zážitek.

Zapojte do socializace rodinu

Tím, že se socializačního procesu účastní různí lidé, posouváte štěně neustále mimo jeho komfortní zónu. Díky tomu pes pozná, že může zažít něco nového, ať už je s kýmkoli. Udělejte z toho pro děti zábavnou hru a nechte je sepsat seznam všeho nového, co štěně ten den zažilo, když bylo s nimi.

Dělejte malé krůčky

Snažte se nedělat příliš mnoho a příliš rychle. Pokud například chcete, aby si štěně zvyklo na to, že s ním manipuluje více lidí, které nezná, začněte s několika členy rodiny a pomalu začleňte jednoho cizího člověka, pak dva atd. Začít tento proces tím, že štěně vezmete na velkou oslavu nebo na velmi rušné veřejné místo, může být zdrcující a v budoucnu to může vést k bázlivé reakci na skupiny cizích lidí.

Zdroj: akc.org, Youtube