Živoucí godzilla dělá v supermarketu pěknou paseku

Přidat na Seznam.cz

Nákup v supermarketu bývá rutinní záležitost. Procházíte uličkami, podle seznamu nakládáte zboží do vozíku… A u chladících boxů najednou narazíte na pravěkého ještěra, který se snaží podat si krabici z nejvyšší police. I takto může vypadat nákup v jihovýchodní Asii.

Legendami opředený drak

V 10. letech 20. století se Evropou nesla zpráva, že kdesi daleko v Indickém oceánu leží ostrovy obydlené draky. Nizozemští námořníci je popisovali jako sedmimetrové příšery s širokými tlamami, ze kterých se valí oheň. Spekulovali, že možná umí i létat. Výzkumná expedice, která se na ostrov Komodo vzápětí vypravila, jednoho z těchto tvorů zabila a poslala k vědeckému ohledání. A tak se západní svět poprvé dozvěděl o existenci varanů komodských, největších žijících ještěrů na planetě.

Varan komodský, nazývaný též komodský drak, je mohutný ještěr dorůstající délky kolem 2,5 metru a vážící zhruba 50 kg. Rekord drží jedinec, který měřil 3,13 metrů a vážil 166 kg, ovšem včetně nestrávené potravy v žaludku.

V prehistorických dobách dosahovali varani mnohem vyšších čísel. Za největšího suchozemského ještěra všech dob je považován Varanus priscus, který měřil asi 5 metrů a vážil až 600 kg.

Menší příbuzný

Ještěr na videu je varan skvrnitý. Není tak mohutný, jako varan komodský, obvykle měří do 2 metrů. Svým vzhledem se podobá dávno vyhynulým praještěrům – má protáhlou hlavu s rozeklaným jazykem, svalnaté tělo, silné končetiny, ostré drápy a dlouhatánský ocas. Jeho šupinaté tělo zdobí okrouhlé skvrny uspořádané do příčných řad.

Je to potravní oportunista. V blízkosti lidských obydlí se živí vyhozenými odpadky, nepohrdne ani mršinou. Nejraději ale loví živou kořist, kterou vyhledává pomocí rozeklaného jazyka sbírajícího čichové vjemy.

Dinosaurus v supermarketu

Co k němu asi zavanulo ze supermarketu, že se tam vydal na obhlídku?

Vidíme, jak se varan snaží vyšplhat na police a shazuje při tom vyrovnané krabice. Jeho ocas je tak dlouhý, že se stále ještě dotýká země, i když už je ještěr na čtvrté polici. Nakonec se usadí úplně nahoře. Jak to dopadlo, nevíme, tady video končí…

Zdroj: A-Z Animals