Citlivý psí čich: Zvíře pozná, že jste nemocní nebo ve stresu

Přidat na Seznam.cz

Možná jste si už někdy všimli, že váš pes se k vám najednou přitulil v den, kdy vás bolela hlava, nebo se choval neobvykle klidně, když jste měli špatnou náladu. A přestože zvířata neumí mluvit, jejich čich je jejich nejvýmluvnější jazyk. U psů to platí dvojnásob.

Věděli jste, že pes dokáže cítit změny v tělesném složení člověka? Nebo že se umí vycvičit na rozpoznání nemocí, které my sami mnohdy nezjistíme včas? Nechte se překvapit, co všechno o vás váš čtyřnohý přítel ví – jen podle toho, co cítí.

Psí čich: Superschopnost v akci

Psí čenich je v porovnání s lidským něco jako vesmírný teleskop proti běžnému dalekohledu. Pes má zhruba 220 milionů čichových receptorů, zatímco člověk pouhých pět milionů. Díky tomu je jeho čichová kapacita přibližně 10 000× silnější než ta naše.

Kromě množství receptorů hraje roli i strukturální rozdíl – psi mají zvláštní část nosní dutiny určenou výhradně k detekci pachů. A zatímco my vdechujeme vzduch a zároveň ho používáme k dýchání, psi při čichání rozdvojují proudy vzduchu – část jde k dýchání a část do čichového analyzátoru. Každý nádech je tak pro ně jako „skenování okolí“ na molekulární úrovni.

Zlatý retrívr pod peřinou
Naši psí společníci jsou mnohem víc než jen roztomilí mazlíčci. Zdroj: Shutterstock

Když pes cítí stres

Podle posledních vědeckých výzkumů psi fungují jako radar na stres. Řídí se naším chováním, složením potu a intenzity dechu. Časopis Scientific Reports publikoval výzkum, ve kterém byli psi schopni rozpoznat člověka ve stresové situaci jen podle jeho potu. A to v 94 %.

Jinými slovy – když se vám zvýší hladina kortizolu (stresového hormonu), tělo začne produkovat jiný „pachový podpis“ a váš pes to bezpečně pozná. Není tedy náhoda, že si k vám lehne, přitiskne se a snaží se vás „utišit“.

Další výzkum z University of Bristol naznačuje, že lidský stres ovlivňuje i psychiku psa. Pokud vnímá, že jeho majitel je nervózní nebo napjatý, pes často přebírá podobný stav – je ostražitý, méně hravý a může být i plašší než obvykle. Jejich empatie není jen „roztomilá“ – je to biologická reakce.

Pes jako diagnostický pomocník

Psi jsou ale mnohem multifunkčnější, než se na první pohled zdá. Dokáží diagnostikovat nejen stres, ale také rakovinu, malárii, Parkinsona, epilepsii a dokonce i COVID. Navíc toto všechno zvládnou zjistit ještě před tím, než se projeví symptomy jednotlivých onemocnění.

Například výzkum v Británii ukázal, že speciálně trénovaní psi byli schopni detekovat pozitivní vzorky COVID-19 z potu s přesností mezi 83 % a 100 %. A co víc – to vše během několika sekund. Oproti laboratorním testům jde o ohromně rychlou a efektivní metodu.

Pokud jste diabetici, mohlo by vás zajímat, že existují speciálně cvičení psi, kteří dokáží rozpoznat nástup hypoglykémie a upozornit na něj svého pána ještě dřív, než nastane problém.

Zlatý retrívr spí v posteli s malou holčičkou
Není náhoda, že si k vám pes lehne, přitiskne se a snaží se vás „utišit“. Zdroj: Shutterstock

Jak tuto schopnost využíváme

Dnes jsou detekční psi součástí lékařských týmů i každodenní pomoci doma.
Existují organizace, které se specializují na výcvik asistenčních psů pro diabetiky, epileptiky nebo lidi s úzkostmi a PTSD. Tito psi nejen včas reagují na změny zdravotního stavu, ale také pomáhají člověku uklidnit se, případně přivolat pomoc.

Mimo to stále roste využití psího čichu v nemocnicích a výzkumných centrech, kde pomáhá s ranou diagnostikou nemocí, které jsou jinak velmi těžko odhalitelné v začátku – například určité typy rakoviny močového měchýře nebo plic.

Naši psí společníci jsou mnohem víc než jen roztomilí mazlíčci. Jejich nos je zázrak přírody, který často ví dřív než my, že „něco není v pořádku“. Takže když příště váš pes přijde a začne vás očichávat s větší pečlivostí než obvykle, možná tím neříká „dej mi piškot“, ale spíš: „něco cítím – a mám o tebe starost.“

Zdroj: Understanding Animal Research, Medical News Today, Wikipedia