Co by majitelé štěňat nikdy neměli dělat? Buďte důslední, ale netrestejte

Přidat na Seznam.cz

Noví majitelé štěňat slyší spoustu rad od své rodiny, sousedů, a dokonce i od příliš upovídaného majitele v psím parku. Některé z nich jsou správné a některé jsou špatně míněné. Protože první týdny s novým štěnětem jsou kritické, je důležité tyto rady filtrovat a dělat to, co je pro vaše štěně a jeho vztah s vámi nejlepší.

Nevynechávejte socializaci

První tři měsíce života štěněte mají významný vliv na to, jak spokojený a přizpůsobený bude pes v dospělosti, píše web AKC. Správně socializované štěně si poradí téměř se vším, co mu svět přichystá, zatímco špatně socializované štěně bude postrádat sebedůvěru a snadno se přemůže nebo vyděsí. Dobrý chovatel začne štěně socializovat ihned, ale jakmile si svého nového mazlíčka pořídíte domů, odpovědnost padá na vás.
Socializace štěněte se netýká pouze seznamování s novými lidmi a psy, i když i to je nesmírně důležité. Znamená to také seznámit štěně s co největším počtem nových zážitků pozitivním způsobem. To může zahrnovat nové povrchy, jako je dlaždicová podlaha v kuchyni, nové zvuky, jako je vysavač, nebo jiná zvířata, jako jsou kočky nebo křečci.

Neposkytujte svému štěněti hned volnost

Nechat štěně volně pobíhat po domě má vážné následky. Nejenže může mít štěně nehodu na záchodě, což ztíží váš program výcviku na nočník, ale může vám zničit majetek a zranit se při tom. Pro bezpečnost vašeho nového mazlíčka je důležité zajistit, aby štěně nebylo v dosahu léků a toxinů a aby byly zakryty elektrické kabely. To však nestačí, protože na štěně musíte neustále dohlížet.

Nebuďte nedůslední

Rutina je pro psy uklidňující. Rádi vědí, kdy mohou očekávat jídlo, procházky, spaní, hraní atd. Pokud mohou předvídat svůj denní rozvrh, minimalizuje to zmatek a stres. Rutina také pomáhá při výcviku na nočník, protože pravidelný čas jídla vede k předvídatelným přestávkám na záchod. Vytvořte si rozvrh, který bude vyhovovat vašemu životnímu stylu a potřebám štěněte, a pak se ho držte. Potěšíte tím štěně a minimalizujete problémové chování související se stresem.

S výcvikem štěněte neotálejte

Neexistuje žádný kouzelný věk, kdy začít s výcvikem poslušnosti. V době, kdy si štěně pořídíte domů, je již více než schopné naučit se novému chování. Může se však stát, že se natolik soustředíte na trénink nočníku, že poslušnost zanedbáte. Koneckonců, dovádění štěněte je zábavné a zábavné. Jaký smysl má starat se o základní dovednosti až později, že?
No, tyto roztomilé výstřelky se rychle změní v nepříjemné chování, jakmile váš pes dospěje. Z roztomilého štěněčího kousání se stane kousnutí dospělého psa a z nadšeného tahání na procházce se stane vykloubení ruky.

Nepoužívejte drsné metody

  • Pozitivní posilování neznamená být tolerantní. Bez pravidel a hranic budou psi prostě psy – budou žvýkat, žebrat, štěkat atd. Nemusíte však používat drsné metody, abyste psa naučili, jak chcete, aby se choval. Ve skutečnosti je velmi obtížné trestat správně.
  • Zaprvé potřebujete dokonalé načasování. Psi žijí okamžikem, takže křičet na štěně za to, že rozkousalo botu, když k rozkousání došlo třeba jen před několika sekundami, je zbytečné. A co hůř, budete tak svému mazlíčkovi připadat nepředvídatelní a děsiví, což naruší vaše pouto se štěnětem.
  • Tresty mohou být obzvlášť škodlivé při nehodách na nočníku. Pokud psa přistihnete uprostřed čůrání, jednoduše ho rozptýlíte hlukem, například tlesknutím rukou, a pak ho ihned vyvedete ven, aby skončil. Nezapomeňte ho odměnit za to, že skončil na správném místě. Pokud nehodě vynadáte nebo ji potrestáte, skončíte s kradmým kakáním, které před vámi nebude chodit. Pokud jste nebyli svědky nehody, jednoduše nepořádek ukliďte a příště na něj lépe dohlédněte.
  • Místo používání přísných metod, které se zaměřují na to, co štěně udělalo špatně, se zaměřte na to, co štěně dělá správně. A naučte ho alternativnímu chování, které je neslučitelné s problémovým chováním, například žvýkání hračky místo vaší boty nebo chození do postele místo žebrání u stolu. Když váš pes udělá preferovanou alternativu, odměňte ho, aby věděl, že se mu to vyplatí.

Zdroj: akc.org, Youtube