Kasuáři jsou zahradníci deštného pralesa. Udržují rozmanitý deštný prales

Přidat na Seznam.cz

Kasuáři přilboví jsou známí svým nápadným vzhledem. Tito ptáci evokují pravěk, od jejich přilbicovitého hřebenu až po mohutné drápy. Málokdo ví jak zásadní význam mají tito ptáci pro deštné pralesy, které jsou jejich domovem v Indonésii, Papui-Nové Guineji a Austrálii. Kasuáři nejsou pouhými obyvateli těchto pralesů, ale zásadními obyvateli, kteří udržují lesy rozmanité a zdravé.

Kasuáři jsou považováni za klíčový druh ve svém prostředí deštných pralesů, protože poskytují zásadní podporu mnoha dalším druhům v jejich ekosystému. Ztráta jednoho klíčového druhu by způsobila vymizení mnoha dalších druhů, což by zničilo celý ekosystém.

Zahradníci deštného pralesa .Proč jsou kasuáři tak důležití pro svůj domov v deštném pralese?

Nejprve si představte strom v deštném pralese, který chce rozšířit svá semena široko daleko v naději, že některá najdou vhodné místo, aby z nich vyrostla dospělá rostlina. Strom se nemůže pohybovat dále, než může růst. Některé stromy mohou k šíření semen využívat vítr a gravitaci. Ostatním kasuár ochotně rozptýlí semena výměnou za trochu ovoce.

Ovoce má dvě důležité části – dužinu a semeno. Dužina je chutná, snadno stravitelná potrava, kterou rostlina nabízí výměnou za rozptýlení semen. Kasuár spolkne celý plod, stráví dužinu a semeno uloží na pěknou hromádku hnojiva na jiném místě.

Kasuáři jsou v šíření semen tak dobří, že některé rostliny jsou na ně téměř zcela odkázány. Protože se kasuáři dožívají vysokého věku a žijí ve stabilních teritoriích, utváří si své vlastní prostředí a vysazují semena plodů, kterými se živí. Semena, která kasuár zasadí v jednom roce, přinesou plody, jimiž se bude pták živit v dalších letech.

Vzhledem k tomu, že se živí více než 200 druhy ovoce, udržují kasuáři rozmanitý deštný prales. Bez nich by se tato stanoviště dramaticky změnila. Nejprve by ubylo několika málo plodonosných rostlin, což by následně způsobilo nedostatek potravy pro ostatní živočichy živící se ovocem. To by ještě více ztížilo šíření semen rostlin. Postupem času by mizely další a další druhy, protože les by ztrácel schopnost je uživit.

Proto je ochrana kasuárů tak důležitá, protože chrání celý deštný prales. Až se příště budete dívat na kasuáry, uvědomte si nejen jejich zvláštní a dinosaurům podobný vzhled. Zamyslete se také nad tím, jak je tento mohutný pták dokonalým zahradníkem a správcem jedněch z nejstarších a nejbohatších deštných pralesů na světě.

Zdroj: Stories.sandiegozoo