Syrové maso pro psa nebo kočku: Ano, nebo ne?

Přidat na Seznam.cz

Pes i kočka jsou šelmy, proto by syrové maso tedy mělo být nejen vhodnou, ale také primární stravou. Je to ale pravda? nebo bychom našemu mazlíčkovi spíše ublížili, kdybychom ho krmili syrovým masem?

Pes

Psi, stejně jako většina jiných zvířat, mají silnější žaludeční kyseliny než my, a není pro ně proto problém trávit potravu a ničit parazity a bakterie obsažené v syrovém mase. Odborníci ale varují – konzumace pouze syrového masa může zvýšit riziko nedostatku živin, což bylo prokázáno u 60 % psů s touto stravou. K masu bychom tedy měli přidat i další složky. A pokud už se chystáte dát svému psovi maso, mělo by to být hovězí, vepřové, drůbeží nebo ryba.

Kočka

Kočka je masožravec, a proto potřebuje zdroj živočišných bílkovin, naopak převážně veganská strava opravdu nebude prospívat jejímu zdraví. Ačkoliv je v pořádku krmit kočku tím, co koupíte v obchodě, experti doporučují přidat do jídelníčku i syrové, případně vařené maso, které je pro kočku velmi důležité. Pozor ale dejte na ryby, protože obsahují vysoké množství mastných kyselin, a pokud je kočka jí příliš často, může trpět bolestmi.

Není maso jako maso

Je sice chvályhodné, že se lidé snaží zvířatům dopřát syrové maso a napodobit tak jejich přirozenou potravu, kterou jedli před stovkami let, ale je zde malý háček. Před lety opravdu předci našich mazlíčků lovili a jedli syrové maso, ovšem aby byli zdraví, jedli i kůži, kosti nebo pojivovou tkáň. Experti proto varují, abychom nedávali zvířeti pouze odřezky, ale dopřáli mu vše, co potřebuje, tedy například i kosti.

zdroj: usatoday, rspca, greencrossvets