Co by se stalo se psy, pokud by lidé zmizeli?

Přidat na Seznam.cz

Jak jistě víte, psi se vyvinuli z vlků – divokých šelem, které opravdu lidskou pomoc nepotřebovaly. Postupem času se ale psi začali spoléhat na to, že je nakrmíme, dáme jim teplý domov a lásku. Jak by to tedy vypadalo, pokud by lidé zmizeli?

Psi se obejdou i bez lidí

“Psi jsou potomky vlků a stále v sobě mají velkou část z jejich chování, takže vědí, jak lovit,” tvrdí někteří vědci, kteří o tom, jak by se psi chovali bez lidí. Na druhou stranu, za tisíce let se psi změnili tak moc, že mnozí z nich by svět bez lidí nepřežili. Ne každé plemeno totiž stále dokáže lovit, nebo spolupracovat ve smečce.

Některá plemena by vymřela

Například psi s plochou tváří, jako jsou mopsové a buldoci, jsou náchylní k různým zdravotním problémům, včetně těch, které omezují jejich dýchání, což by jim bránilo v lovu, píše Live Science. Malá plemena, plemena s krátkou srstí, nebo například velmi hubení psi by pak měli problém v zimě.

Vlci a divocí psi by vytvořili smečky

Podle studie se toulaví psi a vlci v Evropě již mísí, například v Itálii. Problém ale je, že i kdyby vlci a psi vytvořili společnou smečku, vlci jsou lovci, kteří jsou na lov zvyklí. Psi jsou zejména mrchožrouti, a pokud by tedy lidé zmizeli, museli by se znovu učit lovit. “Kdybychom zmizeli, pro psy by bylo hlavním problémem jídlo, ne ztráta člověka jako sociálního partnera,” tvrdí vědci.

zdroj: Live Science, sciencedirect