Co bylo dřív: Vejce, nebo slepice? Vědci znají odpověď

Přidat na Seznam.cz

Na otázku, co bylo dřív, zda vejce nebo slepice, vám nejspíše každý odpoví jinak. Dokonce ani vědci si nebyli dlouho jistí správnou odpovědí. Teď už ale mají jasno – podívejte se, co bylo skutečně dřív!

Začarovaný kruh

Najít odpověď na otázku, „co bylo dřív“, není tak úplně lehké. Slepice, resp. kuřata se líhnout z vajec, ta ale snášejí slepice. Co tedy bylo dřív? A kde se vlastně vzalo první vejce a první slepice?

Zpátky v čase

Ještě dávno předtím, než se objevilo vejce s tvrdou skořápkou, snášeli živočichové „želatinová vajíčka“. Podle vědců pro proto museli obratlovci spoléhat na to, že jejich vejce budou v blízkosti vody, aby zůstala vlhká. Tak, jak to dnes dělají například obojživelníci.

První vejce s o lehce tvrdší skořápkou se objevilo zhruba před 325 miliony let. Jednalo se o vejce podobné těm, jaká snášejí dnešní plazi.

Ptáci jsou „modernější“

První ptáci se objevili až na konci jury, tedy asi před 165 až 150 miliony let. Jednoduše řečeno to znamená, že vejce opravdu bylo dřív, než slepice, píše web Biodiversity. Proč ale najít odpověď trvalo tak dlouho?

První vejce mělo velmi tenkou vnější skořápku, její tloušťka byla podobná lidskému vlasu. Tak tenké skořápky se ale, podle vědců, začaly v půdě rozpouštět, a jejich nalezení proto bylo téměř nemožné, píše web Livescience.

Vše se mění, pokud jde o slepice

Pokud bychom se ale zabývali slepicemi, jaké nám snášejí vejce dnes, a ne ptáky jako takovými, odpověď je dle vědců je jiná. Dnešní slepice se pravděpodobně vyvinula asi před 50 miliony let, domestikace ale začala mezi lety 1650 př. n. l. a 1250 př. n. l., jak píše web LiveStock.

Poslední předek moderních kuřat v té době pak snesl vejce s dostatečnými genetickými rozdíly. Jeho embryo se tak odlišilo od svého rodičovského druhu, a vyvíjelo se v ne zcela kuřecím vejci, píše web Livescience. Když toto „kuře“ dospělo, začalo snášet už klasická vejce, ze kterých se postupně líhla moderní kuřata. Dá se říci, že kuře tedy předcházelo slepičímu vejci.

zdroj: livescience, livestock, pnas, biodiversity