Turako angolský nepohrdne ani jedovatými bobulemi. Jeho peří má opravdové pigmenty a o mláďata se starají všichni členové hejna

Přidat na Seznam.cz

Turako angolský nebo červenokorunkatý (Tauraco erythrolophus) žije pouze v Angole a to v subtropických až tropických lesích a vlhkých nížinách. Někdy se jim také přezdívá banánovci a jejich příbuzné můžete vidět v různých zoologických zahradách.

Dospělí ptáci dosahují délky 47,5 až 50 cm, váží méně než 0,5 kg a dožívají se 5 až 9 let. Mají zelené tělo s dlouhým ocasem, který používají k udržení rovnováhy, a vysokou červenou chocholkou, která se dokáže napřímit až do výšky 5 cm. Jsou to jediní ptáci, co mají v peří skutečné červené a zelené pigmenty. Červený pigment (turacin) a zelený pigment (turacoverdin) obsahují měď. Když se podíváte na většinu ptáků, barva, kterou vnímáte, je odrazem, který vytváří struktura jejich peří. Také mají velmi pohyblivé vnější prsty, které se mohou otáčet dopředu nebo dozadu.

Jsou plaší, obvykle se schovávají na stromech a dolů slézají pouze za potravou nebo pitím. Jsou špatní letci, ale snadno se pohybují mezi větvemi stromů, často krátkými skoky. Jsou velmi hlasití, zejména za svítání. Živí se ovocem, květy, listy, termity, semeny, akácií, fíky, a dokonce i velkými plži. Mohou jíst bobule, které jsou pro člověka považovány za prudce jedovaté.

Tito ptáci jsou monogamní a žijí v hejnech až 30 jedinců. Během námluv samci krmí samice. Staví si křehké hnízdo v hustém listí ve výšce 5 -20 metrů nad zemí. Oba partneři se podílejí na stavbě hnízda i péči o vajíčka. Mláďata jsou po vylíhnutí pokryta peřím a začínají létat asi ve věku 4-5 týdnů, ale obvykle zůstávají závislá na rodičích ještě několik dalších týdnů. Jakmile se vejce vylíhnou, ostatní členové hejna pomáhají s péčí o mláďata.

Turako patří do čeledi turakovitých (Musophagidae), která obsahuje asi dalších 13 druhů rodu Tauraco. Mezi další zajímavé patří například Turako bělochocholatý (Tauraco leucolophu), který má černobílou hlavu s bílou chocholkou, Turako Schalowův (Tauraco schalowi) s dlouhou kropenatou chocholkou nebo třeba z rodu Gallirex Turako leskohlavý (Gallirex porphyreolophus), který má hlavu v barvách pavího peří.

Zdroj: Animalia, Seaworld, BioLib, BioLib, BioLib