Co dělají pavouci v zimě: Snáší vajíčka, aby se na jaře vylíhla mláďata

Přidat na Seznam.cz

Nízké teploty a nepříznivé povětrnostní podmínky jsou špatnou zprávou pro většinu živočichů, včetně pavouků. Tito tvorové však nejsou při mrazivých teplotách zcela bezmocní. Mají několik triků, které jim pomáhají přežít zimu.

Hibernují pavouci?

Jak připomíná A-Z-Animals, pavouci jsou přirozeně studenokrevní tvorové, takže v zimě málokdy utíkají k vám domů za teplem jako ostatní domácí zvířata. V tomto ročním období však pavoučí těla produkují sloučeniny glykolu, které fungují podobně jako nemrznoucí látka, kterou dáváte do motoru auta, abyste ho v zimě ochránili. Tyto sloučeniny chrání tkáně pavouků před zmrznutím, i když jsou vystaveni nízkým teplotám.

Pavouk také v chladném období vstupuje do fáze diapauzy. Tato fáze se liší od hibernace a

může nastat kdykoli během roku Hlavně se vyskytuje v zimních obdobích. Vyskytuje se u hmyzu, ale pozorována byla i u zástupců bezobratlých.

Ve fázi diapauzy pavouk zažije:

  • Nedostatečný přísun potravy
  • Změny v délce denního světla
  • Snížení teploty

V důsledku toho se stává pomalým a hledá úkryt v listech, pod kameny a ve štěrbinách kůry. Některé pavouky můžete najít také ve svrchní vrstvě půdy nebo sněhu. Tyto zóny je díky izolaci chrání před chladem a dávají jim volnost pohybu.

Jak pavouci přežívají zimu?

Jak jsme již zmiňovali na začátku článku, pavouci produkují ve svém krevním oběhu nemrznoucí sloučeniny, které je chrání před chladnou zimou. Mají také mnoho dalších různých způsobů, jak se vyrovnat se zimními měsíci. Probereme si je níže:

  • Stavba hnízd
  • Pavoučí hnízdo
  • Když teploty klesnou, mnoho pavoučích samic si začne vybírat bezpečná místa pro kladení vajíček

Pavouci jsou krásní tvorové. Většina druhů se páří a klade vajíčka ještě předtím, než napadne sníh. Mrazivé teploty však jejich vajíčkům nepřejí, takže ti, kteří si chtějí vajíčka uchovat, musí přemýšlet kreativně. Když teploty klesnou, mnoho pavoučích samiček si začne vybírat bezpečná místa, kam nakladou vajíčka.

Aby svá vajíčka udrželi v teple a naživu až do jara, mohou si pavouci vybírat skrytá a tmavá místa, jako např:

  • Nory
  • Komíny
  • Odtokové kanálky

Jiné druhy se mohou rozhodnout postavit si pavučinu podobnou hnízdu, kam nakladou vajíčka. Většinu těchto pavučin uvidíte v chráněném prostředí jako jsou rohy místnosti nebo různé škvíry, aby ochránili své potomstvo.

Pavouci kladou vajíčka do vaječných váčků, které je chrání před extrémními povětrnostními podmínkami. Hedvábí, z něhož je vajíčkový váček vyroben, ho také udržuje v teple. Pavoučata se z vajíček vylíhnou na jaře, a pokud mají dostatek potravy, do léta z nich vyrostou dospělí jedinci.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube