Kráva sjížděla tobogán na koupališti. Osm nejdivočejších útěků zvířat v roce 2021

Přidat na Seznam.cz

Po celou dobu, co lidé zavírají zvířata, si nedobrovolní zajatci nacházejí způsoby, jak se osvobodit. Někdy tyto útěky skončí neškodně, zvířata se rychle a v klidu vrátí zpět, jindy způsobí spoušť. Některá zvířata získají dlouhodobou svobodu, ale občas tyto útěky zvířat z vězení končí tragicky. Od leopardů na útěku v Číně po zebry volně se pohybující v “savaně” v USA. Zde je 8 nejdivočejších útěků zvířat v roce 2021, které popisuje Livescience.

Leopardi utekli z čínské zoo

V dubnu utekli tři levharti levharta skvrnitého při čištění jejich výběhu v safari parku Hangzhou ve východní Číně. První levhart byl ošetřovateli zasažen uspávacím prostředkem o dva dny později, druhý levhart byl po více než měsíčním útěku odchycen se zraněnou zadní nohou a třetí levhart nejevil úmysl se vrátit. Čínské úřady vyslaly 1 700 pracovníků a téměř 1 000 dronů, aby třetího leoparda bezvýsledně vystopovaly, a dokonce vypustily asi 100 kuřat jako živou návnadu.

Mezitím obyvatelé žijící v blízkosti parku obdrželi varovnou zprávu: “V blízkosti horských vesnic byly objeveny stopy leoparda. Policie po nich pátrá. Všichni prosím bezpečně zavřete dveře a okna a nevycházejte ven.” Žádné zpravodajské agentury neuvedly, zda byl levhart chycen, ale je nepravděpodobné, že by přežil, protože se v zoo nikdy nenaučil lovit sám.

Zebry řádí v Marylandu

Tři zebry utekly v srpnu z farmy s exotickými zvířaty v Marylandu v USA a strávily měsíce na útěku, přičemž je občas zahlédli místní obyvatelé. V září našli okresní úředníci jednu ze zeber mrtvou v nelegální pasti. Zbývající dvě zebry se volně pohybovaly po okrese, dokud nebyly v prosinci nakonec odchyceny.

Floridští žraloci unikli toxickým řasám

V srpnu museli žraloci na Floridě uprchnout z pobřežních vod, aby unikli toxickému květu řas. Žraloci, mezi nimiž byli žraloci černoploutví, žraloci bradavičnatí A žraloci citronoví, se přesunuli do kanálů, kde je místní obyvatelé natočili a záběry sdíleli na internetu.

Odborníci se domnívají, že se žraloci vydali do kanálů, aby se vyhnuli červenému přílivu, což je společný název pro Karenia brevis, druh řasy na pobřeží Floridy, která uvolňuje neurotoxin a způsobuje rozsáhlé škody v tamním mořském ekosystému.

Tygr v okolí Houstonu v USA

V květnu se na sociálních sítích objevilo hojně sdílené video, na kterém se mladý tygr prohání po čtvrti v texaském Houstonu. Tygr měl na sobě obojek a byl odveden zpět do domu svým předpokládaným majitelem, který údajně později s tygrem z místa činu utekl, když přijela policie. Majitel byl druhý den zadržen, ale tygr se již nenašel.


Velbloudi v ulicích

Velbloud se v prosinci v Kansasu v USA zbavil betlému a utekl po dálnici. Velblouda bezpečně chytili policisté z útvaru pro kontrolu zvířat, ale až poté, co ho pronásledovali v golfových vozících přes golfová hřiště.

Nejednalo se o první letošní útěk velblouda. V listopadu se osmi velbloudům a jedné lamě podařilo utéct z cirkusu ve Španělsku. Velbloudi a lama se potulovali ulicemi Madridu, dokud nebyli bezpečně zadrženi. Cirkus tvrdil, že zvířata byla vypuštěna záměrně v rámci sabotáže, a ukázal prstem na aktivisty za práva zvířat.

Uprchlý beran

Novozélandská okresní rada vyhlásila 16. června na Facebooku pátrání po beranovi. Podle příspěvku na Facebooku si ovce “vytáhla trn z paty” poté, co utekla z obecního útulku pro zvířata. Rada berana původně odchytila po stížnostech, že se snaží na městské stezce hlavičkovat chodce. Předpokládalo se, že beran je domácí mazlíček jménem Duggy. Berane se nepodařilo odchytit.

Kráva se dostala na svobodu

Kráva určená na jatka utekla v listopadu z brazilského dobytčího ranče a dostala se do nedalekého aquaparku, kde byla natočena při sjíždění tobogánu. Na videu, nevypadá kráva na skluzavce ani pohodlně, ani příliš stabilně. Podle všeho však výlet krávě zachránil život, protože majitel se rozhodl nechat si ji jako domácího mazlíčka.

Brazilská kráva byla jednou z několika kusů dobytka určeného na jatka, který v roce 2021 hledal svobodu. V červnu uteklo z jatek v kalifornském městě Pico Rivera stádo skotu. Někdo omylem nechal otevřenou bránu jatek a dobytek se rozběhl na svobodu ulicemi Pico Rivery a poté zamířil do obytné čtvrti. Všechna zvířata byla chycena, až na jednu krávu, kterou zastřelil zástupce šerifa poté, co zaútočila na jednu rodinu.

Kobra v Severní Karolíně

V červenci se z domu v Raleighu v USA vyplazila soukromá kobra a tři dny byla na útěku. Policie zahájila pátrání poté, co ji zavolal občan, který černobílého hada zahlédl na verandě. Když policie dorazila na místo, had už byl pryč, ale podle fotografií a videí ho identifikovala jako kobru zebrovanou, druh plivající kobry z jižní Afriky. K úlevě místních obyvatel úředníci hada odchytili pomocí lepicích pastí neboli desek pokrytých lepidlem. Odborníci pak pruhovaného hada znehybnili.


Čestné uznání: Čínští internetoví sloni

Snad nejznámějším zvířecím dobrodružstvím roku 2021 je příběh slonů z Yunnanu v Číně. Technicky vzato nešlo o útěk, asijští sloni opustili svou přírodní rezervaci v Číně, což mohou dělat svobodně, ale urazili mimořádnou vzdálenost více než 500 km napříč čínskou provincií Jün-nan. Úřady slony nepřetržitě monitorovaly a v Číně se stali internetovou senzací, kterou v přímém přenosu sledovaly miliony lidí.

Vědci si nejsou jisti, proč sloni opustili svou přírodní rezervaci. Někteří odborníci se domnívají, že je to kvůli zmenšujícímu se prostředí deštného pralesa, zatímco jiní si myslí, že se stádo jednoduše ztratilo. Sloni se nakonec v září vrátili domů po cestě, která trvala asi 18 měsíců.

Zdroj: livescience.com