Mají psi rádi polibky? Odpověď vás možná překvapí

Přidat na Seznam.cz


Pokud jste jako většina majitelů psů, rádi své štěně zasypáváte polibky. Pokud se vašemu psovi projev náklonnosti líbí, možná vás na oplátku i olízne. Ale co když váš pes o polibky nestojí?

Lidé vědí, že polibek je přirozený způsob, jak projevit náklonnost jiným lidem, ale někdy zapomínáme, že naši psi nejsou lidé. Možná vás překvapí, že mnoho psů toto běžné lidské chování ve skutečnosti nemá rádo, píše portál Daily Paws.

Mají psi rádi, když je někdo líbá?


Opravdu první otázkou, kterou je třeba si položit, je, zda psi polibkům od lidí rozumí. Ukazuje se, že psi sice docela dobře rozpoznávají lidské emoce, ale instinktivně nevědí, co jsou polibky.

Někteří psi si to užívají, pokud jsou naučeni, co to znamená. Pokud však pes neví, co děláte, může to u něj vyvolat stres nebo zmatek. Lidé, kteří je líbají, by potenciálně mohli vysílat smíšené signály. To, že se člověk snaží naznačit náklonnost, neznamená, že to tak pes bude brát.

Psi mají tendenci přibližovat se k jiným psům spíše bočním obloukem než čelem. Proto může být pro psa matoucí, když najednou uvidí blížící se lidskou tvář. Někteří psi to ve skutečnosti vnímají jako hrozbu a mohou cítit potřebu bránit se vrčením nebo kousáním.

Jaké je tedy řešení? Pokud se pes naučil přijímat líbání na temeno hlavy, pak je to v pořádku. Pro psa, který je nový to však není moc dobrý nápad. Pravdou je, že někteří psi prostě nemají rádi, když je někdo líbá. Přesto psi, kteří byli vycvičeni k přijímání polibků, je nakonec mohou tolerovat, nebo si je dokonce užívat.

Jsou psí olíznutí totéž co polibky?

Když vás pes olízne, nemusí to nutně znamenat projev náklonnosti. To, co lidé považují za psí polibky (olizování), používají psi spíše jako projev ústupnosti nebo úcty. Když jinému psovi olíznou tlamu a oči, říkají tím: ‚Já nejsem hrozba, ty jsi můj šéf‘. Podobným způsobem se zaměřují na tlamu a oči lidí nebo olizují ruce.

Signál uklidnění je jemná forma řeči těla, kterou psi používají k uklidnění sebe i ostatních psů. Gesta mohou být použita k deeskalaci situace a předcházení konfliktům mezi psy. Mezi příklady patří zívání, očichávání, drbání, kýchání, olizování rtů a olizování ostatních.

Proč někteří psi zívají nebo kýchají, když je políbíte?

Možná jste si všimli, že váš pes zívá, když ho políbíte, ale pravděpodobně to není proto, že je ospalý. Zívání slouží také jako uklidňující signál. Pokud pes polibek nevítá a/nebo se cítí nějakým způsobem ohrožen, může zívnout, aby se jednak uklidnil, jednak aby řekl: ‚hej, neboj se, nejsem tu žádná hrozba, takže můžeš ustoupit‘.

Co se týče kýchnutí, je to druh psího smíchu. Takže pes se možná cítí pobaveně nebo zmateně a směje se tomu pro něj cizímu gestu. Kýchání může být také použito jako signál uklidnění.

Další způsoby, jak dát psovi najevo, že ho máte rádi

Existuje spousta způsobů, jak svému psovi projevit náklonnost i jinak než polibky nebo objetím. Náklonnost jde projevit mazlením a láskyplným hlasem. Vše spočívá v tom, že se svým psem trávíte čas způsobem, který je příjemný pro vás oba.

Zdroj: dailypaws.com