Co dělat, když má váš králík přerostlé zuby? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Králíci mají zuby, které nikdy nepřestanou růst, a tyto zuby se mohou stát problematickými. Pokud víte, jak udržovat králičí zuby upravené a co dělat, pokud se vám zdá, že jsou přerostlé, můžete předejít vážným problémům.

Jak králíkům přerůstají zuby?

Přirozené obrušování, ke kterému dochází, když králík žvýká vláknité rostliny, obvykle zuby opotřebovává natolik, že se udržují v ideální délce, přestože neustále rostou, píše web TheSprucePets. Králíkům v zájmovém chovu je však často nutné zuby ručně prořezávat, a to kvůli řadě zdravotních, environmentálních a genetických faktorů.
Ačkoli mnoho zubů vašeho králíka může být příliš dlouhých, řezáky jsou nejsnáze identifikovatelné, když přerostou. Jsou schopny narůst tak dlouhé, že se mohou začít stáčet a vyčnívat mezi pysky vašeho králíka. To je problém, protože se mohou zaseknout o věci, jako jsou mříže klece, nebo ještě hůře, mohou prorůst do dásní nebo střechy tlamy králíka.

Léčba přerostlých králičích řezáků

Pokud se prořezávání zubů provádí správně, není bolestivé, ale běžně se používají dvě metody.

Nůžky na nehty

První metoda používaná k prořezávání králičích zubů spočívá v použití běžných kleštiček na psí nehty, kterými se zuby stříhají stejně jako nehty na nohou, ale tato metoda není preferovaným způsobem prořezávání zubů. Kvůli síle potřebné k použití kleštiček existuje vysoké riziko prasknutí nebo rozštípnutí zubu. Tato metoda může způsobit bolest, pokud se zub rozštípne až k nervu nebo je zastřižen příliš krátce.

Rotační nástroj

Druhá metoda vyžaduje použití ručního rotačního nástroje, jako je Dremel nebo zubní fréza, k odříznutí přebytečného zubu. Tato metoda vyžaduje větší zručnost a někdy vyžaduje anestezii nebo sedativa, aby králík zůstal v klidu, ale lze ji snadno provést v ordinaci veterinárního lékaře. Tato metoda nezpůsobuje žádné poranění zubu ani nervu. Jediným problémem je možné poranění dásní nebo pysků, pokud je řezací nástroj náhodně škrábne nebo pokud je zub zkrácen příliš krátce.

Ošetření přerostlých králičích stoliček

Prořezávání stoliček králíků je obtížnější než prořezávání řezáků. Moláry nejsou pro majitele králíků tak snadno viditelné, takže přerostlé stoličky mohou být zpozorovány až ve chvíli, kdy má králík problémy s příjmem potravy nebo slintá. Veterinární lékař použije zrcátko, aby stoličky zviditelnil a potvrdil, že jsou příliš dlouhé. Poté bude muset být králík uspán, aby mu mohly být stoličky zkráceny. K obroušení těchto zubů se používá zubní fréza nebo speciální pilník, ale může být také doporučeno rentgenové vyšetření zubů, aby se zjistilo, zda jsou přerostlé zuby nemocné a vyžadují extrakci.

Jak předcházet přerůstání zubů u králíka

I když neexistuje způsob, jak zabránit růstu zubů vašeho králíka, můžete podniknout jednoduché kroky, abyste zabránili jejich přerůstání.

Prohlídky ústní dutiny

  • Každý týden kontrolujte zuby svého zvířete, jak nejlépe umíte, zda se neobjevují známky zarůstání.

Vláknitá strava

  • Poskytněte králíkovi stravu bohatou na vlákninu, která mu pomůže opotřebovat zuby a napodobit to, co by jedl ve volné přírodě. Pro králíka je vhodná tráva, listová zelenina, jako je kapusta, a seno.

Žvýkací hračky

  • Žvýkání je pro zdraví zubů králíka zásadní, proto mu poskytněte dostatek bezpečných předmětů ke žvýkání. Dobrou volbou jsou obyčejné bloky z bezpečného dřeva a jiných rostlin, specializované králičí žvýkací hračky a hračky vyrobené doma.

Zdroj: thesprucepets.com