Co je to syndrom chřadnoucího kotěte a proč na něj umírá tolik koťat?

Přidat na Seznam.cz

Na jaře se rodí nejvíce koťat, a proto vás chceme předem poučit o syndromu chřadnoucího kotěte. Tento syndrom mohou vyvolat různé stavy a nemoci. Podle magazínu Catster existují metody, které můžete udělat, abyste mu předešli.

Z většiny koťat narozených divokým matkám se stanou skvělí domácí mazlíčci, pokud jsou v raném věku správně socializována. Mnohá z těchto koťat končí v péči lidí, kteří se jich ujmou poté, co osiří nebo jsou opuštěná. Je tragické, že v létě ohromující část koťat podlehne syndromu chřadnoucího kotěte dříve, než dosáhne věku devíti týdnů.

Příznaky

Všechny koťata vykazují podobné příznaky. Hluboká letargie, nízká tělesná teplota, bledé dásně, nízká dechová frekvence a neschopnost přijímat potravu jsou téměř univerzálními příznaky tohoto syndromu.

Trauma

Trauma a podchlazení jsou dvě příčiny syndromu chřadnoucího kotěte, které skutečně přicházejí náhle. K traumatu dochází nejčastěji při pádu kotěte z výšky. K podchlazení dochází, když se koťata v chladném prostředí oddělí jedno od druhého a od matky. Podchlazení je buď příčinou, nebo důsledkem krize blednoucího kotěte.

Prevence a léčba

Koťata v krizi obvykle vyžadují ošetření veterinárním lékařem. Základem léčby je tepelná podpora, tekutiny, dextróza (cukr) a často antibiotika. Pokud se postižené kotě začne zahřívat a zotavovat, lze přidat nutriční podporu a léky na odčervení. Prognóza koťat v krizi je bohužel špatná a mnoho z nich nepřežije ani při léčbě.

Zdroj: Catster.com