Čtyři stateční buvoli se snaží zachránit svého kamaráda, na kterého zaútočili lvi

Přidat na Seznam.cz

Ve videu v tomto článku se stanete svědky neuvěřitelného dramatu, kdy čtyři lvi neúnavně útočí na mohutného buvola. Navzdory přesile vodní buvol statečně bojuje dál. Když už se zdá, že je naděje ztracena, stane se něco nečekaného.

Buvolí kámoši přispěchají na pomoc

Když se odvážní vodní buvoli přiblíží k bitce, vyděšení lvi jeden po druhém prchají, protože si uvědomují, že je zle. Průběh bitvy se tak obrací ve prospěch buvolů, kteří projevují jednotu a odhodlání. Lví smečky se často zaměřují na obrovskou kořist, která  smečku nasytí na více než týden. Bohužel jsou ale nakonec buvoli zahnáni pryč a raněné zvíře, které zůstává pozadu, tak čeká nemilý osud. Ale i taková je zvířena v Krugerově parku v Jižní Africe.

Spolupráce znamená život nebo smrt pro dravce i kořist

Podobné kooperativní chování, které můžete vidět na videu, vykazuje řada živočišných druhů, aby zvýšily své šance na přežití, uvádí web A-Z-Animals. Vezměme si například stádo pakoňů. Díky koordinované ostražitosti a kolektivní obraně jsou schopni mařit snahy predátorů. To platí i pro stejně koordinované predátory, jako jsou lvi, kteří se při úspěšném lovu spoléhají na svou jednotu. Podobně surikaty se svými složitými sociálními strukturami a strážními systémy poskytují příkladnou ukázku týmové spolupráce proti společným protivníkům.

Spolupráce mezi predátory je stejně důležitá, když dosáhnou úspěchu při lovu. Ať už se jedná o smečku vlků, která skolí velkou kořist, nebo smečku lvů, která koordinuje své pohyby, aby obklíčila svůj cíl, týmová spolupráce zajišťuje vyšší pravděpodobnost úspěšného lovu.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube