Děsivé piraně: Čelisti precizní jako nůžky!

Přidat na Seznam.cz

Piraně bezesporu patří k rybám s tou nejhorší pověstí. První kontakty s touto strašidelnou rybou datujeme do šestnáctého století, když se Španělé odvažovali prozkoumávat Nový svět, který byl později nazván „Amerikou“. V exotickém prostředí na Evropany čekala nejedna nebezpečná nástraha a v jihoamerických řekách to byly právě tyto ryby.

Malá, ale nebezpečná

U žraloků či krokodýlů nás může do značné míry děsit jejich majestátní velikost. Totéž ale nemůžeme říci o nechvalně známé pirani obecné (Pygocentrus nattereri, můžeme ji nalézt i pod jménem piraňa Nattererova). Ta totiž dorůstá pouhých 35 cm, přesto je člověku smrtelně nebezpečná!

Tato menší dravá ryba se vyskytuje v povodí Amazonky. Žije zásadně v hejnech, ve kterých také loví. A když už je takové hejno piraní na lovu, jde o opravdový masakr: ryby jsou schopné během mžiku obrat nebohé zvíře až na kost! Ještě hůře pak je, pokud zvíře (nebo i člověk) vejde do vody s krvácející ranou. To pak piraně úplně ztratí sebekontrolu a propuká tzv. „potravinové šílenství“.

Zuby jako žiletky

Piraně se vyznačují velmi ostrými zuby. Pokud o nich prohlásíme, že jsou ostré jako žiletky, bude to více než příhodné: jihoameričtí domorodci totiž jejich zuby jako žiletky skutečně používají! Piraní zuby do sebe navíc skvěle zapadají, takže se dají použít jako nůžky: podívejte se na následující video, které bylo natočeno v jihoamerickém Ekvádoru:

Piraně a lidi

Piraně sice loví především ostatní ryby a vodní bezobratlé, ale neváhají zaútočit ani na velké savce. K jejich zaznamenaným obětem (které piraně mimochodem roztrhají za dobu kratší, než je jedna minuta) řadíme kupříkladu i kapybary, největší hlodavce. Mohou roztrhat na kusy i domácí zvířata! Obzvlášť nebezpečné jsou, ucítí-li krev. Jak je to ale s útoky na člověka?

Většinou si lidí nevšímají, jsou dokonce zaznamenány případy, kdy indiánské děti v klidu plavaly kolem hejn piraní, které jim nic neudělaly. Jde však o nevyzpytatelné ryby, u nichž si jeden nemůže být jistý. Obzvláště nebezpečné mohou být v době páření.

Zde se můžete podívat na video s produkce BBC, které ukazuje nejen lovící piraně obecné, ale i doráda, v angličtině zvané „River Tiger“ (tedy „říční tygr“):

V roce 1981 se při nepovedeném manévru v brazilském přístavu Obidos převrhla výletní loď. Pasažéři byli rázem ve vodě. A tehdy nastal absolutní masakr, piraně na tonoucí se výletníky s gustem zaútočily. Z vody nevyvázlo více než 300 lidí, které piraně doslova roztrhaly zaživa!

Ne všechny piraně…

Existuje více než padesát druhů piraní. Všechny obývají toky a jezera Jižní Ameriky, ale zdaleka ne všechny jsou tak nebezpečné, jako piraňa obecná. Řada druhů se živí plody, jsou to tedy rybí vegetariáni. Takovou klasickou ukázkou býložravé piraně budiž piraňa stříbrná (Serrasalmus rhombeus).

Piraňa stříbřitá je přitom o poznání větší, než piraňa obecná. Dosahuje délky skoro půl metru a je tak jednou z největších piraní vůbec.

Zdroj: youtube.com, 1000 ryb. Svět zvířat. HANEL, Lubomír. Svět zvířat VII: Ryby (1), BURNIE, David. Zvířata a ostatní živočichové