Dlouhověkost psa: Kolika let se dožije ten váš?

Přidat na Seznam.cz

Délka psího života závisí na faktorech, jako je jeho velikost, plemeno a životní styl. Psi se dožívají osmi až patnácti let v závislosti na plemeni, genetice, celkové velikosti a životním prostředí. Stejně jako u lidí existuje řada proměnných i u psů, proto je důležité vzít v úvahu více faktorů.

„Délka života psa závisí na věcech, jako je jeho velikost, plemeno a životní styl, ale každé zvíře je jiné a nelze s jistotou říci, jak dlouho bude žít,“ říká veterinářka Claire Robertsová pro Country Living.

Obvykle nejdéle žijí nejmenší plemena. Claire k tomu dodává: „Nejčastěji se jedná o zvířata, která jsou schopná sehnat si potravu: Malí psi se v průměru dožívají 7 až 14 let, střední psi 8 až 13 let a velcí psi 5 až 13 let. Někteří se však mohou dožít i dvaceti let.

Podívejte se na seznam plemen i s jejich délkou života, podle webu AKC.

Průměrná délka života psů malých plemen

Pokud jde o délku života psů, vědci zjistili, že záleží na velikosti. Majitelé malých psů mohou očekávat, že se se svými mazlíčky budou těšit o několik let déle než majitelé velkých psů. Nezdá se to příliš logické: velcí savci, jako jsou sloni a velryby, mají tendenci žít déle než malí, například myši. Proč tedy mají malí psi delší průměrnou délku života než velká plemena? Tento jev vědce již léta mate, píše web AKC.

Čivava (15-17 let)
Čínský chocholatý pes (15-17 let)
Foxteriér (13-15 let)
Krysařík (13-15 let)Russell teriér (12-14 let)
Jorkšírský teriér (12-15 let)

Průměrná délka života středních plemen

Střední plemena se umístila uprostřed s délkou života kolem 11 let. Většina oříšků bývá středně velkých, proto je sem zařazujeme. U mixů je velká loterie, kdo jsou jejich rodiče, často se jim vyhýbají nemoci spojené s přešlechtěním a dožívají se i vyššího věku.

Australský ovčák (12-15 let)
Šarpej (12-14 let)
Kokršpaněl (13-15 let)
Pudl (12-15 let)
Buldok (10-12 let)
Boxer (10-12 let)
Čau-čau (11-13 let)
Retrívr (11-13 let)
Francouzský buldoček (11-13 let)

Délka života některých velkých plemen psů

Velká plemena psů patří mezi ta nejkrásnější a nejmajestátnější, bohužel také nejvíce trpí na různé nemoci a čas jim utíká rychleji, než psům malým.

Německá doga (8-10 let)
Bernský salašnický pes (7-10 let)
Irský vlkodav (8-10 let)
Novofundlandský pes (10-12 let)
Knírač velký (10-12 let)
Doga (9-11 let)
Rotvajler (10-12 let)
Bernardýn (10-12 let)
Retrívr (10-12 let)
Irský setr (12-14 let)

Jak počítat věk u psů?

Jak vysvětluje web iReceptar, psi velké a jejich čas můžeme rovnou od druhých narozenin násobit sedmi – vyjde nám tak jejich věk přepočítaný na lidské roky. Věk malých ras je pro srovnání lepší násobit pěti, i když nám ani takto nevyjdou přesné cifry.

Pokud se děsíte, že s úderem devátých narozenin váš mazlíček padne mrtev k zemi, mějte na mysli, že život prodlužuje kvalitní péče. Nejdůležitější je vyvážená strava, včasná očkování, ale bohužel i věci, které neovlivníte. Mnoha psům škodí přešlechtění, které má za následek mírně zdegenerovaného jedince, jemuž nebude dlouhého života dopřáno.

Zdroj: Country Living, AKC, iReceptar