Dobrá zpráva pro africké tučňáky: Program na jejich záchranu je úspěšný

Přidat na Seznam.cz

Zatímco mnoho ohrožených druhů může nadobro vymřít, u některých se stane zázrak, který jejich vyhynutí zabrání. K takovému zázraku je ale občas zapotřebí lidská ruka, která dokáže téměř vymřelý druh nejen zachránit, ale také opět rozmnožit. A právě to se povedlo u afrických tučňáků!

Afričtí tučňáci na pokraji vymření

Od předindustriálního období, tedy asi od 18. století, populace afrických tučňáků klesla až o neuvěřitelných 95 %, a tomuto druhu hrozilo vymření, píše Earth Day. Naštěstí se ale našlo několik dobrosrdečných lidí, kteří se tomu pokusili zabránit. Jednou z organizací, která se o záchranu druhu snaží, je například Akvárium OdySea ve Scottsdale. A právě zde se podařilo vymyslet něco, co možná zvrátí katastrofu tohoto druhu.

Jsou tučňáci v bezpečí?

Ačkoliv je zde mnoho organizací, které se snaží o záchranu těchto tučňáků, jen za poslední dva roky se jejich populace snížila o 23 %, píše The Guardian. Pokud to tak půjde dál, mohou tito tučňáci do tří let vyhynout. Tomu se ale OdySea snaží zabránit, a zatím docela úspěšně!

Nová krev do hejna

OdySea a program, který se o rozmnožování těchto ohrožených tučňáků stará, slaví úspěch. Vylíhla se totiž tři nová mláďata, která jsou zatím označována jako 42, 43 a 44, píše AP News. Zatím je v OdySea celkem 40 jedinců, přičemž třináct z nich už úspěšně přivedlo na svět mladé. Tučňáky se tedy daří úspěšně rozmnožovat, což při troše štěstí zabrání i jejich vymření.

zdroj: The Guardian, AP News, Earth Day