Důvody, proč byste měli na procházkách svého psa nechat čichat

Přidat na Seznam.cz

Místo prohlížení památek nebo kochání se výhledem je pro psa hlavním způsobem, jak prožívat a nacházet radost ze světa, čenich. Proč byste tedy měli nechat svého psa při procházkách čichat? Zatímco lidé rádi rolují na svých telefonech, aby zkontrolovali sociální média nebo zprávy, psi zapojují podobný „vyhledávací systém“ ve svém mozku.

Čich vašeho psa je mimořádný

Odhaduje se, že čich psů je 10 000 až 100 000krát silnější než čich lidí, připomíná DailyPaws. Lidé se na neuvěřitelné smyslové schopnosti psů spoléhají v mnoha situacích, kdy jde o život, od pátracích a záchranných operací až po odhalování nemocí. Ale i průměrné gaučové štěně má čichové superschopnosti.

Většina psů má přibližně 220 milionů pachových receptorů, a to asi 900 různých druhů, které se liší podle plemene. Například bíglové a němečtí ovčáci mají přibližně 225 milionů pachových receptorů, ale psi s nejlepším čichem jsou ohaři, kteří mají na vrcholu stupnice přibližně 300 milionů. Jiná plemena mají méně, včetně foxteriérů se zhruba 147 miliony a jezevčíků se 125 miliony.

Měli byste nechat svého psa na procházce čichat?

Rozhodně! Když necháme psy na procházkách čichat, výrazně tím zlepšíme jejich duševní zdraví, protože jejich mozek tak získává nekonečné množství dat ke zpracování.

Psi přemýšlejí prostřednictvím ‚map‘, které jim umožňují vyprávět o minulosti, o tom, kdo tam byl dříve, a také o tom, co se může rozkládat pod zemí. Čichem odhadují také kdo nebo co se může blížit a získávají informace o tom, na jaké nálezy se chystají narazit, ještě než dorazí na místo určení.

Psí čich dekóduje i další zprávy. Zatímco lidský nos vnímá obecné pachy, psi (a kočky!) dokáží oddělit jednotlivé prvky, které tvoří celek vůně. Patří sem pohlaví, věk a zdravotní stav jiných zvířat, která označila prostory před nimi prostřednictvím vylučování a pachových stop zanechaných na různých površích.

Zvířata po sobě zanechávají také to, co nazývá „klidné“ a „stresové“ vzkazy, a váš pes tyto informace podle toho kategorizuje.

Plánování čichové procházky

Čichací procházku si můžeme představit jako procházku, která procvičuje a zapojuje tělo i mozek. Proces čichací procházky je podobný jako u normální procházky, ale s tím rozdílem, že pes má čas zpomalit a přivonět si k růžím nebo ke křoví, travnatému porostu či požárnímu hydrantu!

Místo toho, abyste psa tahali za sebou, nechte svého mazlíčka pohybovat se pohodlnějším tempem. Pokud se zastaví, aby si čichl, nechte ho čichat! Nebo pokud mají zájem prozkoumat danou oblast, nechte je to udělat. Procházky můžete dokonce nastavit tak, aby se nacházely v zajímavějších oblastech s lákavými pachy, například jít do parku a procházet se podél linie keřů, v blízkosti jezera nebo v jiných oblastech, kde mohou procházet volně žijící zvířata, včetně veverek a ptáků, a zanechávat po sobě zajímavé pachy, které může váš pes objevit.

Vyzkoušejte také nenáročnou procházku v zalesněné oblasti, návštěvu psího parku, než bude příliš přeplněný, nebo procházku otevřeným polem se štěnětem na dlouhém vodítku pro jistotu. Na vzdálenosti nezáleží, ale ve všech prostředích se věnujte sledování případných rušivých vlivů, například blížících se jiných psů.  

Jak dlouho byste měli nechat psa čichat na procházkách?

Tak dlouho, jak bude chtít! Neexistuje žádné konkrétní vodítko, ale nejlepší časový interval je 30-60 minut. Pokud se vám to zdá mezi každodenními aktivitami nezvládnutelné, i 10-15minutové intervaly dvakrát denně mají význam. Když například psa vyvedete na záchod, zůstaňte po skončení jeho činnosti ještě několik minut venku, aby mohl prozkoumat co nejvíce pachů.

Když vašemu psímu kamarádovi nabídnete dostatek času na očichávání, kromě duševní angažovanosti ho to více emocionálně i fyzicky uspokojí.

Zdroj: dailypaws.com