Důvody, proč psi vrtí hlavou… A kdy zavolat veterináře?

Přidat na Seznam.cz

Protože psi nemají palce, musí se naši chlupatí kamarádi spoléhat na jiné způsoby, jak se zbavit nepříjemného pocitu svědění v uších. Kdy je ale vrtění hlavou neškodné a kdy je naopak potřeba zvýšit pozornost?

Třesení hlavou může vyvolat brouk, který psům přistál na hlavě, trocha vody v uchu po plavání, ale může za tím být i nepříjemná infekce, uvádí DailyPaws.

Co když váš pes často vrtí hlavou?

Pokud si všimnete, že váš pes třese hlavou stále dokola jen s krátkými pauzami mezi tím, pravděpodobně se jedná o problém a vyšetření u vašeho veterináře je dobrý nápad. Zde jsou některé možné zdravotní potíže, které způsobují, že psi často třesou hlavou.

Infekce uší

Ušní infekce jsou u psů poměrně častým onemocněním. Mezi typické příčiny patří vlhké uši, kvasinky a bakterie, ušní roztoči a alergie. Mezi další příznaky infekce, kterých si můžete všimnout patří:

  • Váš pes se neustále škrábe v uších a třese hlavou
  • Zánět a zarudnutí uvnitř uší
  • Zapáchající výtok z uší, který je obvykle hnědý, zelený nebo žlutý

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, zajistěte mu rychlou léčbu, abyste svého miláčka ušetřili dalšího trápení a zabránili eskalaci problému. Po vyšetření vám veterinář pravděpodobně doporučí nějaký lék na předpis.

Nahromadění ušního mazu

Dalším důvodem, proč psi třesou hlavou, je příliš mnoho ušního mazu, což může být nepříjemné, blokovat proudění vzduchu, což může vést k infekci. Pokud očicháte uši svého štěněte a všimnete si zápachu a hnědého mazu, ale žádného podráždění kůže nebo výtoku, je čas vyčistit psovi uši. Pokud tedy máte podezření, že by se v uších vašeho psa mohly nacházet jiné nečistoty, nechte je vyčistit veterináře.

Alergie

Někteří naši psí přátelé trpí podobnými alergiemi jako my, včetně vlivů prostředí a nekontrolovaných parazitů, jako jsou blechy a klíšťata. U psů se mohou objevit také potravinové alergie, i když ty jsou vzácnější. Pokud váš pes neustále kroutí hlavou a projevuje se u něj i řada dalších příznaků, včetně nadměrného olizování tlapek, škrábání na horkých místech, průjmu a vyrážek, je pravděpodobně čas naplánovat alergologické vyšetření.

Neurologické poruchy

Někdy psi nedobrovolně třesou nebo naklánějí hlavu, což může být příznakem neurologických poruch. Mezi další příznaky, které naznačují vážnější zdravotní stav, patří abnormální chůze nebo kulhání, deformace obličeje a ztráta rovnováhy.

Pokud psi třesou celým tělem i hlavou, může to souviset s něčím, čemu se říká „setřásání“, což je technika, díky které se psi uklidňují a je to zcela běžné chování.

Zdroj: dailypaws.com