Elegantní siamské kočky jsou sice panovačné, ale rozkošné

Přidat na Seznam.cz

Mnozí považují siamské kočky za vrchol kočičí elegance – přesto však mají mezi milovníky koček pověst panovačných potvůrek. Jejich krása je však nezpochybnitelná: siamské kočky mají krásné dlouhé nohy, uhrančivé modré oči, zašpičatělé uši a okouzlující čumáček. Odkud tito uhrančiví mazlíci pochází?

Aristokratické kočky

Svůj původ mají siamské kočky v Asii, konkrétně pak v Thajsku, kde byly chovány již ve čtrnáctém století. Svou popularitu měly tyto kočky mezi aristokracií, máme dokonce doloženou jejich přítomnost na siamském královském dvoře!

Do Evropy se dostala s podstatným zpožděním. Na amerických výstavách se objevily v první polovině 19. století. Evropským milovníkům zvířat pak byly siamské kočky představeny až roku 1880 a samozřejmě si dokázaly vydobýt přízeň zdejších chovatelů.

Miláček evropských chovatelů

Díky charakteristickému vzhledu si je chovatelé brzy zamilovali. Svůj podíl na tom bezesporu má nezaměnitelný vzhled, takže jsou kočky siamské rozpoznatelné i laikům. Křížením siamských koček s jinými plemeny koček se pak dosáhlo nových barevných variací, například mourovaných a želvovinových.

Jsou také mimořádně inteligentní, naučí se například aportovat a je velice společenská. Přesto jsou tyto kočky známy svou až panovačnou povahou. Dožadují se pozornosti svým silným hlasem a přes jejich vůli prý takříkajíc „nejede vlak“. Co ale na druhou stranu čekat od plemene, které přišlo z exotického panovnického dvora?

Pokud Vás zajímá, jak vypadá taková aportující kočka, níže se můžete podívat na video:

Zdroj: 1000 mláďat. Praha: Svojtka & Co., 2010. ČERVENÁ, Alena. Domácí zvířata. Ilustroval Pavel DVORSKÝ, ilustroval Viera POSTNÍKOVÁ, ilustroval Jiří MORAVEC. Praha: Albatros, 2001. HOLIDAY, Les. Království zvířat: velká obrazová encyklopedie. Praha: Jan Vašut, 2004.