Extrémně teplá moře – nový normál. Ničí lidé mořské ekosystémy?

Přidat na Seznam.cz

Mořské ekosystémy jsou stále více vystaveny vlnám veder, tvrdí státní vědci, kteří zkoumali teploty moří od roku 1870 až dodnes, uvádí portál Forskning.

Tropické vlny veder

Vysoké teploty povrchové vody ve světových oceánech mohou být zničující pro tropické korálové útesy, kterým hrozí vyblednutí a odumření. Zvýšení teploty může také vytlačit celé bouřkové systémy, zvýšit výskyt škodlivých květů řas a ovlivnit migrační a rozmnožovací vzorce různých živočišných druhů.

Američtí vědci zkoumali teploty povrchové vody ve velkých světových oceánech od roku 1870. V nové studii uvádějí, že mořské ekosystémy jsou stále více vystaveny vlnám veder. Když vědci sestavovali teploty z roku 2019, 57 % světových oceánů bylo klasifikováno jako extrémně teplé. Během druhé průmyslové revoluce to bylo odpovídající číslo – pouze 2 procenta. To se stalo novou normou. Klimatické změny nejsou vzdáleným scénářem budoucnosti, děje se to tady a teď.

Ovlivňuje tresky a bílé žraloky

Výsledky o teplotě ve světových oceánech jsou publikovány ve vědeckém časopise PLOS. Poukazují zde na roky 2015, 2016 a 2019 jako na roky, ve kterých byly ve světových oceánech registrovány extrémní teploty. Při pohledu z místní perspektivy však mohou existovat odchylky.

Studie neustále poukazují na důkazy, které mohou pomoci lépe vizualizovat dramatické změny způsobené klimatem, k nimž v současnosti v mořských systémech dochází.

Zdroj: Forskning