Fakta o jezevčících aneb proč je toto plemeno tak unikátní. Mají lovecký talent, byla po nich pojmenována i kulinářská pochoutka v Německu
Pokud jste majiteli jezevčíků, víte, jak jsou zvláštní a roztomilí, ale možná nevíte nic o jejich zajímavé historii. Jezevčíci mají jako plemeno za sebou pestrou a neuvěřitelnou historii a chovají se velmi svéráznými způsoby. Zde je několik nejzajímavějších faktů o jezevčících, díky nimž si svého oblíbeného plemene možná budete vážit ještě více.
Mají lovecký talent (a čich na jezevce)
Jedním z nejznámějších faktů o jezevčících je jejich jmenovec. V němčině „dachs“ znamená jezevec a „hund“ znamená pes. Jak vám řekne každý majitel jezevčíka, toto plemeno je plné rozených lovců – to proto, že jejich komická těla byla speciálně vyšlechtěna tak, aby jim umožnila lézt do nor a lovit jezevce. Podle amerického Kennel Clubu sahají kořeny jezevčíků až do 17. století do Německa, kde byli mistrovskými společníky na lovech.
Nejsou pojmenovaní po hot dogu
Ačkoli jim mnozí s oblibou v USA říkají „hot-dogy“, je na místě se zeptat: co bylo dřív, pejsek, nebo hot dog? Historie dokazuje, že jezevčíci pocházejí z doby před nejméně 300 lety. Párky v rohlíku také vynalezli Němci, ale ne v Německu. Legenda praví, že němečtí přistěhovalci do New Yorku začali v 60. letech 19. století prodávat hot dogy na ulici a původně svůj výrobek nazývali „jezevčí klobása“, protože se nápadně podobal psovi. V 70. letech 19. století se název zkrátil na hot dog. Díky dlouholeté kulinářské historii nám ostatním majitelé jezevčíků každoročně poskytují rozkošný halloweenský obsah, když své psy oblékají jako lahodnou pochoutku pokrytou kečupem a hořčicí.
Existují závody jezevčíků
Tato tradice pochází pravděpodobně ze 70. let 20. století z Rakouska, ale stala se celosvětovou senzací. Závody jezevčíků patří mezi nejzábavnější psí atletické závody, které lze sledovat. V roce 1995 se začaly pořádat závody Wienerschnitzel wiener Nationals. A odkaz pokračuje dodnes. Pravidla jsou jednoduchá – dostavte se se svým jezevčíkem a postavte ho na startovní čáru. Vyhrává nejrychlejší pes. Majitelé mohou použít hračky pro jezevčíky nebo pamlsky, aby svého psa nalákali k dokončení závodu, ale psi musí závodní dráhu přeběhnout sami. Nejrychlejší pes si každý rok odnese finanční odměnu (a samozřejmě právo chlubit se).
Zdroj: Wagwalking, Postbark, Mentalfloss