Fakta o psech a kočkách, která vám pomohou lépe poznat své mazlíčky

Přidat na Seznam.cz

Je snadné nechat se okouzlit životem, jakým žijí domácí zvířata. Víte o nich ale vše potřebné? Abyste jim dokázali lépe porozumět, musíte o jejich životě vědět dostatek informací. Jedině tak pro ně vytvoříte podmínky, které budou pro jejich život uspokojivé. Řekněme si několik faktů o nejoblíbenějších mazlíčcích, jakými jsou psi a kočky.

Domestikace psa a kočky

Psi jsou známí tím, že jsou nejlepšími přáteli člověka. Podle Guinnessovy knihy rekordů tento vztah trvá déle, než byste možná mysleli, uvádí Best Life. Nejstarší známé plemeno domestikovaného psa sahá až do roku 329 před naším letopočtem.

Kočky se také po tisíce let pohybovaly v blízkosti lidí. Guinnessova kniha rekordů uvádí, že kočky domestikujeme již 9 500 let. Důkaz o tom přišel v roce 2004, kdy byly v neolitické vesnici Shillourokambos na Kypru objeveny kočičí kosti. Poloha kočky v zemi byla vedle kostí člověka, jejichž podobný stav zachovalosti naznačuje, že byly kdysi kočky pohřbívány společně s lidmi.

Co jste možná nevěděli o kočkách?

Milovníky koček bude jistě zajímat, že mňoukání jejich mazlíčků, které může být někdy až otravné, není pro kočky nijak přirozené. Dospělé kočky totiž mňoukají pouze na člověka. Je však nepravděpodobné, že byste svého kočičího kamaráda viděli komunikovat stejným způsobem s jinou kočkou. Je to proto, že kromě koťat mňoukajících na své matky, kočky na jiné kočky jednoduše nemňoukají.

Taktéž je dokázáno, že dovedou rozpoznat, když jich jejich majitelé osloví jménem a volají na ně. Obvykle se však rozhodnou nereagovat. Ve studii publikované v roce 2019 v časopise Scientific Reports vědci zjistili, že kočky sice rozeznají své vlastní jméno, ale necítí se nutně povinné na něj reagovat.

Co ještě nevíte o pejscích?

Čtyřicet pět procent amerických psů spí v posteli svého majitele, uvádí American Kennel Club. Možná jste však netušili, že psí nos dokáže vnímat teplo neboli tepelné záření, což vysvětluje, proč mohou slepí nebo hluší psi stále lovit. Výzkumy taktéž ukazují, že zvuk lidského zívnutí může vyvolat zívnutí vašeho psa. A je čtyřikrát pravděpodobnější, že se tak stane, když zívne člověk, kterého zná. Zajímavostí taktéž je, že nejsou zcela barvoslepí, jak si to o nich většina lidí myslí, vidí však jen modrou a žlutou barvu.

Rovněž Animal Medical Clinic vyzdvihuje několik zajímavých poznatků o kočkách a psech. Uvádí například, že:

Psi se potí přes polštářky tlapek, které jim pomáhají udržovat chlad.

Každý pes má jedinečný otisk nosu a neexistují dva stejní.

Psí čich je 1000 krát silnější než lidský.

Kočky nemají klíční kost, což je jeden z důvodů, proč jsou tak ohebné.

Kočky tráví přibližně 30 % bdělého času tím, že se upravují.

Kočičí čelisti se nemohou pohybovat do stran.

Každý majitel svého domácího mazlíka ho zná nepochybně jako své boty. Není však na škodu dozvědět se i několik dalších informací, které vám třeba doposud utekly.

Zdroj: Best Life, Animal Medical Clinic, American Kennel Club, studie