Fenka heroicky zachránila svou majitelku před útokem pumy

Přidat na Seznam.cz

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. A zářným příkladem je toho i fenka belgického ovčáka jménem Eva, která se postavila mezi pumu a svou majitelku, aby ji ochránila.

Fenka jako ochránce

K útoku došlo 16. května v okrese Trinity County v severní Kalifornii v USA. 24letá žena jménem Erin Wilson zastavila u piknikového místa u silnice podél státní silnice 299 a vydala se po cestě směrem k řece Trinity, píše web DailyPaws. Nedošla však daleko, než se ocitla v hledáčku pumy.

“Šla jsem zrovna po svahu a pes mě předběhl. Otočím se a tam na mě vrčí puma, která se po mně ohnala. Nejdřív mě její chování zarazilo a snad jsem i vykřikla. Poté jsem zavolala na svého psa a ona přiběhla.”

Útoky pum na lidi jsou neuvěřitelně vzácné. Od roku 1890 bylo v Kalifornii zaznamenáno pouze šest smrtelných útoků pum, což je způsobeno obecně plachou a samotářskou povahou tohoto zvířete. Jejich oblíbenou kořistí jsou jeleni, kterých je v jejich lesnatém prostředí obvykle dostatek, ale v důsledku nedávného sucha je v některých oblastech potravy nedostatek.
Fenka Eva se snažila ochránit svou majitelku, skočila mezi ní a pumu a odstartovala tak boj na život a na smrt. Po krátkém souboji se puma chytila čelistmi Evy kolem hlavy a Wilson se snažila svého psa osvobodit a ve snaze povolit její sevření mlátila do pumy kameny. Nakonec žena doběhla ke svému autu a upozornila projíždějící řidičku Sharon Houston. Wilson a Houston vzaly z auta páčidlo, rozběhly se zpět po stezce a společnými silami se jim podařilo pumu vyplašit.

Pro ženu to byl otřesný zážitek

Wilson, která byla sama zraněná a otřesená touto zkušeností, přesto dokázala odnést Evu zpět do svého vozu a přispěchat s ní do nemocnice VCA Asher Animal Hospital v Reddingu. Dvouletá fenka nepotřebovala operaci, ale její zranění byla přesto rozsáhlá. Eva opouštěla zvířecí nemocnici 19. května s chirurgickou páskou omotanou kolem obou předních tlapek, s několika vyholenými místy, kde byla zašitá, a veterinář řekl, že možná přijde o zrak na levém oku.

Nálada fenky se však zdála být dobrá, protože na záběrech ze zpravodajství deníku Sacramento Bee bylo vidět, jak je štěně aktivní a vrtí ocasem, když s Wilsonem opouštěli zvířecí nemocnici.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube