Nejinteligentnější psí plemeno je belgický ovčák. Border kolie jsou na druhém místě, daleko za belgickým ovčákem

Přidat na Seznam.cz

Belgický malinois, známý také jako belgický ovčák, byl vědci z Helsinské univerzity ve Finsku prohlášen za nejinteligentnějšího psa. Border kolie se umístily celkově na druhém místě, věrné své chytré pověsti. Co vše ale dokáže belgický ovčák, a díky čemu si vysloužil své první místo?

Belgický ovčák zvítězil nad ostatními psy

Nová studie korunuje belgického malinoise jako nejinteligentnější plemeno. Vědci podrobili 1 002 zúčastněných psů kognitivnímu testu, který prověřuje schopnost řešit problémy, strategii, paměť, logické uvažování a kontrolu impulsů. Boduje také schopnost číst lidská gesta a kopírovat lidské chování. Každé plemeno bylo hodnoceno z 39 bodů. Belgický malinois, středně velké pastevecké plemeno z Belgie a pododrůda belgického ovčáka, si zajistilo první místo s působivými 35 body, píše web Country Living.

Border kolie se umístily celkově na druhém místě s 26 body, těsně následované německým plemenem hovawart s 25 body. Jiná plemena měla silné a slabé stránky v různých kategoriích. Například finský laponský pes si vedl špatně v lidsky řízeném úkolu navzdory jeho pastevecké genetice. To naznačuje, že funkce pracovních a pasteveckých plemen nemusí korelovat s jejich výkony na zkouškách, píše web My Modern Met. Labradorský retrívr byl velmi dobrý ve čtení lidských gest, ale ne tak dobrý v řešení prostorových problémů.

Další velmi chytrá psí plemena

Belgický ovčák je sice na prvním místě, ovšem zdaleka není jediný inteligentní. Mezi další chytré psy patří labradorští retrívři, border kolie a zlatí retrívři, píše web NDTV. Některá plemena, jako je například shetlandský ovčák, dosáhla téměř ve všech testech celkem vyrovnaných výsledků. Pokud bychom měli vybrat jen 10 nejinteligentnějších plemen, tak sem patří belgický malinois, australská kelpie, labradorský retrívr, border kolie, zlatý retriever, hovawart, španělský vodní pes, shetlandský ovčák, německý ovčák a australský ovčák.

zdroj: NDTV, Country Living, studie , My Modern Met