Změna klimatu mění těla amazonských ptáků

Přidat na Seznam.cz

Studie prováděná čtyřicet let zjistila, že až 77 druhů ptáků deštného pralesa váží v průměru méně a mnoho z nich má delší křídla, než tomu bylo dříve.

Počátek studie

Když v únoru 1979 skončila vůbec první světová konference o klimatu, vydali přítomní vědci prohlášení, v němž vyzvali světové lídry, aby zabránili možným změnám klimatu způsobeným člověkem, které by mohly být nepříznivé pro blaho lidstva, píše web SmithsonianMag. 17. října téhož roku vědci hluboko v brazilské Amazonii v šest hodin ráno rozvinuli sadu 16 mlžných sítí, aby zahájili studii ptáků žijících v podrostu pod zelenou střechou deštného pralesa.

V následujících 40 letech se klimatické změny změnily ze zdánlivě vzdálené myšlenky v závažnou realitu, která zachvacuje každý čtvereční centimetr planety, a stovky odhodlaných výzkumníků za úsvitu stále otevíraly mlžné sítě, aby zachytily a studovaly opeřené obyvatele nedotčeného kousku brazilského deštného pralesa asi 40 mil severně od Manausu.

Co přináší nová studie?

Nyní nová práce využívající tuto dlouholetou studii, která byla původně zaměřena na testování dopadů fragmentace lesů, ukazuje, že s tím, jak lidská činnost mění zemské klima, mění se v reakci na to i těla ptáků žijících v podrostu tohoto odlehlého, nepoškozeného kousku deštného pralesa. Autoři práce dnes v časopise Science Advances uvádějí, že všech 77 druhů ptáků zkoumaných v rámci studie váží v průměru méně než před 40 lety a téměř 80 % těchto druhů také dosáhlo větší průměrné délky křídel.

Co stojí za ztrátou hmotnosti

U všech 77 druhů ptáků zahrnutých do studie došlo v posledních čtyřech desetiletích k průměrnému poklesu tělesné hmotnosti, přičemž některé druhy ztratily téměř 2 procenta své hmotnosti každé desetiletí, a u 61 druhů došlo k nárůstu průměrné délky křídel. Statistická analýza dala tyto změny do souvislosti s klimatickými změnami. Výsledky neprokázaly příčinu a následek, ale ukazují silnou souvislost.

Vztah mezi velikostí těla a klimatickými změnami je přirozeně korelační,“ píše v e-mailu Mario Cohn-Haft, ornitolog z brazilského Národního institutu pro výzkum Amazonie, který se na práci nepodílel. „Ale jak několik desetiletí trvající trendy, tak meziroční trendy jsou zde demonstrovány s monstrózním množstvím dat, která je potvrzují.“

Studie zjistila, že ptáci měli tendenci být lehčí po teplejších a sušších podmínkách, než je obvyklé, zejména pokud tyto podmínky připadly na období sucha, což je pro ptáky nejstresovější období roku, protože je těžší najít potravu. Záhadné je, že tyto fyzické změny ptákům ani nepomáhají, ani neškodí v jejich schopnosti přežít v Amazonii. Nebyla zjištěna žádná souvislost mezi početností daného druhu a závažností jeho tělesných proměn.

Zdroj: smithsonianmag.com