Foreign white: poznejte tuto skvostně bílou kočičí elegánku blíže

Přidat na Seznam.cz

Foreign white se vyznačuje bílou srstí, pronikavě modrýma očima a neobvykle dlouhým, tenkým ocasem. Pojďme se seznámit s tímto kočičím plemenem s někdy až příliš panovačnou povahou.

Jde o středně velkou kočku vzácné krásy, původem z Ameriky. Je známá také jako White stranger a jedná se o bílou variantu kočky siamské s charakteristickýma modrýma očima.

Předpokládá se, že se tato kočka původně dostala do Velké Británie z Thajska, kam byla dovezena spolu se siamskými, které však zpočátku zastínily tyto kočičí cizince, ti zde byli chováni jen zřídka. V nedávné době, v druhé polovině minulého století, se někteří američtí chovatelé rozhodli zavést šlechtitelský program a obnovit toto plemeno, což se jim do určité míry podařilo.

Plemeno bylo oficiálně uznáno v roce 1977.

Vzhled

Je to středně velká kočkovitá šelma s klínovitou hlavou a dlouhým tenkým nosem. Má velké uši, široké, tenčící se směrem nahoru, umístěné šikmo po stranách hlavy, takže vypadá jako takový kočičí skřítek.

Má dlouhé a štíhlé nohy, přičemž zadní jsou delší než přední, což navozuje dojem elegance. Mívají velmi svalnaté tělo zakončené nezvykle dlouhým tenkým ocasem.

Jejím charakteristickým znakem je sněhově bílá barva srsti a intenzivní pohled modrých očí mandlového tvaru. Pigment duhovek podědila od kočky siamské.

Toto plemeno se těší vynikajícímu zdraví a není náchylné ke genetickým chorobám. Průměrně se dožívá 16 až 19 let, takže se jedná o relativně dlouhověkou kočku. Jedním z onemocnění, které ji může postihnout, je psychogenní alopecie, která způsobuje ztrátu srsti především v důsledku přílišného olizování se v určitých částech těla. Na těle pak má místa, která jsou málo osrstěná nebo zcela bez srsti. Příčinou nemoci může být stres, osamělost nebo jiná kožní onemocnění či nedostatek vitamínů.

Povaha

Foreign white je společenská, láskyplná a něžná a ke svému majiteli si vytváří jedinečné a výlučné pouto, často téměř výchovné, protože ho považuje za toho, kdo se stará o její potřeby a věnuje jí pozornost. Toto plemeno se snadno přizpůsobuje domácímu životu. Miluje pobyt venku a je ideální pro život se staršími lidmi nebo s těmi, kteří žijí sami. Jsou však trpělivé a chápavé i k malým dětem. Nedoporučuje se lidem, kteří musí trávit hodně času mimo domov, protože o samotě strádá.

Je to kočka temperamentní a pokud se jí něco nelíbí, neváhá se ozvat dlouhým, naříkavým hlasem, který bývá velmi ostrý. Jde o mimořádně inteligentní kočku a lze ji do určité míry vychovat (pokud si ovšem nevychová ona dřív vás!)

Se svojí citlivou jemnou povahou je schopna dávat, ale také přijímat bezmeznou náklonnost.

Pokud je od útlého věku zvyklá na vodítko, je považována za ideálního parťáka i na dlouhé procházky.

Zdroj: Rivista Natura, YouTube, redakce