Fotopasti a kamery pro sledování zvěře: Klidně si je můžete dát i na zahradu
Některé věci zní na první poslech trochu zvláštně. Třeba že byste si na zahradu nainstalovali noční kameru. Ale jen do chvíle, než zjistíte, co se vám v noci vlastně děje pod okny. Zatímco vy klidně spíte, váš dvůr se může proměnit v noční safari. A přesně od toho tu jsou fotopasti. Malé, nenápadné krabičky, které vás vezmou na výlet do světa, o němž jste netušili, že ho máte za plotem.
Žijeme v době, kdy si lidé pořizují kamery kvůli bezpečnosti. Ale pak si všimnou, že místo zloděje zachytila kamera třeba lišku s mládětem nebo srnce, jak si to štráduje pod oknem. Najednou už to není jen o ochraně majetku, ale je z toho koníček a někdy i pořádná zábava.
Fotopasti, tedy kamery s detekcí pohybu, které zvládnou natáčet i v úplné tmě, dřív používali hlavně myslivci nebo ochranáři. Dnes si je pořizují i běžní lidé. Nejen ti, co mají chalupu v lese. Stačí malá zahrada, sad nebo i kousek pole za domem a hned máte co pozorovat.
Navíc se to celé dá propojit i s mobilem. Některé modely posílají snímky přímo do aplikace. Ráno tak můžete s kávou v ruce listovat, co se vám dělo na dvoře. Mnozí lidé si z toho dělají malý rituál. Děti jsou nadšené, když ráno najdou nové záběry ježka, který pochoduje kolem trampolíny, nebo srny, která ochutnává zralé švestky.

Divadlo v přímém přenosu
Možná se vám to bude zdát přehnané, ale věřte, že noční záznamy mají nečekané kouzlo. Na první pohled nudná zahrada ožije. Najednou víte, kdo vám ničí rajčata nebo proč mizí vajíčka z kurníku. Zjistíte, že ježci vůbec nejsou tak pomalí, jak se říká, a že kočky mají v noci spoustu tajných výprav. A když budete mít štěstí, zachytíte i srnku, jak se tiše pase za šustění trávy.
Nastavení fotopasti není žádná věda. Připevníte ji na strom nebo plot, vložíte baterie a paměťovou kartu a dál se o nic nestaráte. Když se v záběru něco mihne, kamera začne nahrávat. A ráno jen zkontrolujete, co všechno se dělo.
Můžeme si to dovolit
Jedna z častých otázek zní, jestli je vůbec legální něco takového používat. Odpověď je ano, ale s podmínkami.
Na vlastní zahradě si můžete fotopast klidně dát. Jen si dejte pozor, aby kamera nesnímala veřejný prostor nebo cizí pozemek. Nikdo nechce být bez vědomí natáčen a ani zákon to nevidí rád.
Složitější je to s volnou přírodou. Pokud chcete umístit kameru do lesa, musíte mít souhlas majitele pozemku. U státních lesů to znamená domluvit se s Lesy České republiky. Rozhodně se nedoporučuje dávat zařízení do chráněných oblastí bez konzultace s ochránci přírody. Nejde jen o zákon, ale i o respekt k prostředí, které si nezaslouží být rušeno.
Technologie s duší
Přes všechna pravidla ale fotopasti nejsou jen o zákonech nebo technologiích. Jsou hlavně o zážitku. O tom tichém úžasu, když ráno zjistíte, že pod vašimi okny proběhl divočák. O tom, že příroda není jen daleko za městem, ale často blíž, než si myslíme. A když máte trochu štěstí a správné nastavení, stačí jedna noc a máte pocit, jako byste byli uprostřed dokumentárního filmu.
Navíc tím člověk získá hlubší vztah k okolí. Najednou si začnete všímat stop ve sněhu, ulomené větvičky nebo rozryté půdy. Každý detail má najednou příběh. A tohle vědomé pozorování světa kolem sebe má až terapeutický účinek.

Ticho, světla, kamera a život
Jestli vás to aspoň trochu láká, běžte do toho. Nejde o žádný špionážní výstřelek, ale o návrat k tomu, co jsme kdysi běžně vídali a dnes už ne. Díky fotopastem se můžete zase spojit s přírodou, aniž byste opustili dům. A to za těch pár korun a jednu paměťovou kartu rozhodně stojí.
Kromě toho si možná časem začnete ukládat ty nejhezčí záběry, sdílet je s přáteli nebo si založíte vlastní noční deník. Protože každá noc může přinést úplně nový příběh.
Zdroje: Ministerstvo vnitra ČR, Novinky.cz