Gorila se stará o zraněného ptáčka, který spadl na zem

Přidat na Seznam.cz

Na videu, které obletělo internet, se zdá, jak něžně gorila ošetřuje zraněného ptáka, který spadl na zem. Gorila projevila laskavost vůči zraněnému ptákovi v nouzi. Na srdceryvném videu níže je vidět, jak opice do ptáka strčí, jako by ho chtěla zkontrolovat. Ještě předtím si gorila vedle malého tvora lehla, aby se mu podívala z očí do očí, uvádí portál Apes.

Gorila se pomalu přiblíží k nehybnému ptáčkovi a lehne si těsně vedle něj, aby si ho prohlédla zblízka. Několikrát se ptáka jemně dotkne. Můžete slyšet, jak jeden pozorovatel říká, že „to vypadá, jako by se ho snažila přimět k odchodu“. Gorila při prudkých pohybech ptáka několikrát ucukne, čímž dává najevo svou vnímavost, a přitom se opatrně snaží zraněnému tvorovi pomoci.

Gorila ptákovi dodá odvahu a rukou zatlačí na jeho záda, když se pták pokouší znovu vzlétnout. Gorila odešla, aniž by mu ublížila. Je úžasné, že tak velké zvíře dokáže být tak laskavé. Tento srdceryvný okamžik ukazuje, že zvířata opravdu nerozlišují, a demonstruje emocionální inteligenci gorily.

Skutečná inteligence goril

Gorily sdílejí více než 97 % DNA s námi lidmi, takže kromě toho, že jsou největšími lidoopy na planetě, jsou také kromě šimpanzů nejbližšími primáty člověka. Toto video také poukazuje na schopnost goril vyjadřovat sympatie a jejich uznání k jinému druhu, který není jeho vlastní.

To je důležitá dovednost v takovém světě, kde se zdá, že my lidé svou činností negativně ovlivňujeme populaci goril. Gorily horské jsou bohužel kriticky ohrožené, a to v důsledku masového odlesňování, které má za následek vážný úbytek životního prostředí goril a všech zvířat deštného pralesa. Každý den je zničeno 80 000 akrů deštného pralesa v důsledku průmyslových odvětví, jako je zemědělství a těžba.

Druhou hrozbou pro gorily je pytláctví. Gorilí maso je bohužel oblíbeným průmyslovým odvětvím. Snahy o ochranu přírody v poslední době vedly k určitým úspěchům při obnově populace divokých goril, ale jak je patrné z této fotografie, stále je třeba udělat ještě mnoho práce.

Zdroj: kingdomstv.com, youtube.com