Proč mají kočky rády vysoká místa? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste někdy přišli do svého domova a našli svou kočku sedět na vrcholu ledničky, police nebo na jiném vysokém místě v domácnosti a přemýšleli jste, co přesně dělá, nejste sami. Ukázalo se, že sedání z vysokých míst je u domestikovaných koček velmi běžné chování.

Proč tedy kočky vysedávají na vyvýšených místech?

Kočky mají instinktivní potřebu pozorovat svět z vyvýšených míst, protože jsou jak predátory myší, ptáků, králíků a dalších malých zvířat, tak kořistí větších zvířat, jako jsou kojoti, sovy nebo orli, píše web TheSprucePets. Vyšší pozorovací stanoviště kočkám poskytuje nejen lepší výhled na potenciální kořist, ale také určitou ochranu před většími zvířaty a teoreticky jim umožňuje zahlédnout přicházejícího predátora. Navíc v dobách, kdy předkové našich domestikovaných koček žili v lesích a džunglích, jim listy a větve stromů, které považovaly za svůj domov, také poskytovaly určité maskování před predátory.
Možná zjistíte, že vaše kočka ráda vysedává na vrcholu lednice, protože:

  • Protože tak může sledovat své okolí
  • Poskytuje jí to soukromí a klid v rušné domácnosti
  • Poskytuje jí ochranu před ostatními kočkami, jinými domácími zvířaty a malými dětmi
  • Pomáhá jí vyhnout se konfrontaci s ostatními kočkami v domácnosti

Proč váš domov potřebuje vertikální prostor pro vaše kočky?

Kromě instinktivní potřeby šplhat si domestikované kočky šplhání jednoduše užívají, protože jim poskytuje duševní a fyzickou stimulaci. Proto je tak důležité poskytnout kočce dostatek vertikálního prostoru ke šplhání, skákání a houpání a to tím spíše, pokud máte doma více dospělých koček.
Naštěstí existuje spousta snadných a cenově dostupných způsobů, jak kočce poskytnout vertikální prostor:

  • Zvažte koupi stromu nebo šplhacího sloupku pro kočky
  • Nainstalujte si na zeď police nebo celý policový systém
  • Přidejte okenní hrazdu k oblíbenému oknu vaší kočky

Nikdy byste neměli nechat kočku venku šplhat po venkovních konstrukcích nebo stromech. Povolit domácí kočce venkovní výstup může být velmi nebezpečné, a dokonce i smrtelné.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube