Věděli jste, že máčky novozelándské zřejmě spí, i když mají oči dokořán?
Vědci pozorovali spánek u máček pomocí analýzy metabolismu a držení těla zvířat. Podle nového výzkumu publikovaného v časopise Biology Letters mohou tyto ryby spát a často se při tom rozhodnou mít otevřené oči.
Ryby, co spí u dna
Protože některé ryby musí neustále plavat, aby jim přes žábry proudila voda bohatá na kyslík, dlouho se říkalo, že vůbec nedřímají, píše web SmithsonianMag. Vědci z Austrálie nyní poprvé zdokumentovali, že jeden druh máček žijícího u dna spí, čímž tuto dlouholetou záhadu vyřešili.
„Až dosud byl spánek u máček zcela neprobádaný a neznámý,“ říká autor studie Michael Kelly, ekofyziolog z Univerzity La Trobe. „Máčky jsou obzvláště důležitou skupinou, protože jsou nejstaršími žijícími obratlovci s čelistmi, což je vlastnost, kterou s námi sdílejí.“
Tým vědců ve své studii pozoroval máčky novozelándské, noční tvory pocházející z Nového Zélandu, kteří zřejmě spí v době odpočinku. Na rozdíl od velkých bílých žraloků a žraloků tygřích, kteří musí neustále plavat, aby mohli větrat žábry, patří tyto ryby mezi druhy žraloků s bukální pumpou, kteří ručně tlačí vodu přes žábry, aby mohli přijímat kyslík, zatímco stojí na místě.
Co přinesl výzkum?
Aby tým zjistil, zda zvířata skutečně spí, analyzoval metabolismus a držení těla sedmi těchto žraloků po dobu 24 hodin. Když máčky odpočívaly pět minut nebo déle, klesla u nich spotřeba kyslíku, což naznačuje, že zvířata usínají.
Tito metr dlouzí živočichové obvykle zaujímají polohu s ploutvemi venku a hlavou vzhůru. Když však usnuli, vědci si všimli, že ryby změnily svou polohu tak, že se rozplácly a přitiskly se blíže k zemi. Mačky občas spaly se zavřenýma očima, většinou však ve dne. V noci se rozhodly mít oči častěji otevřené, což podle Tessy Koumoundouros z portálu Science Alert vedlo vědce k podezření, že zavírání očí u žraloků může souviset spíše se světlem než se samotným stavem spánku. Přibližně 38 procent žraloků mělo v noci oči otevřené, i když se zdálo, že spí.
Tým poznamenává, že bude zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda i jiné druhy spí podobně jako právě máčky novozelándské. Dále plánují analyzovat mozkovou aktivitu žraloků během spánku, aby se dozvěděli více o jejich stavech bdění a odpočinku.
Zdroj: smithsonianmag.com