Chlouba československého chovatelství: Československý vlčák a jeho historie. Původně měl být křížen na útočného psa

Přidat na Seznam.cz

Pozorný pes, který svým vzhledem připomíná vlka. Jsou vysoce inteligentní, výkonní, aktivní, loajální a oddaní svému majiteli. Mají vynikající zrak, sluch a čich a jsou známí svou vynikající výdrží a vytrvalostí. Podívejte se, co jste možná nevěděli o tomto unikátním plemeni, který je výsledkem československého chovu.

Vlčák není dobrý pes pro začínající chovatele

Jejich vysoká energie, vlčí původ, chytrost a touha pracovat je činí náročnějšími a chovatelé musí prokázat autoritu, aby se ukázali jako vůdci smečky. Tito psi potřebují hodně pohybu, což jim může ztížit život v bytech, pokud nemohou chodit ven a na procházky – ideální jsou velké dvorky. Jsou milující a loajální, takže se dobře hodí do rodin, píše web Dog Time.

Československý vlčák byl původně vyšlechtěn pro pracovní pohraniční hlídku

Československý vlčák původně vyšlechtěn v Československu v 50. letech 20. století. V současné době se používají v Evropě a Spojených státech pro vyhledávání a záchranu, stopování, poslušnost, pasení a sporty pracovních psů. Je vyšlechtěn pro všestrannost a odolnost v drsných podmínkách a je mnohem nezávislejší povahy než mnoho jiných pracovních plemen. Jsou vynikající volbou pro stopování nebo jako společník pro aktivní majitele, kteří rádi tráví čas venkovními aktivitami, uvádí web American Kennel Club.

Svou rodinu milují, cizího člověka k sobě ale nepustí

Plemeno si vytváří těsné vazby se svou nejbližší rodinou, ale československý vlčák je k cizím lidem ze své podstaty podezřívavý. Bez řádné socializace se tato vrozená ostražitost může i zhoršit. Když jsou ale dobře vycvičeni, jsou tito psi loajální a energičtí rodinní mazlíčci.

Toto plemeno je výsledkem experimentu

Plemeno bylo původně experimentálním křížením německých ovčáků a karpatských vlčáků v roce 1955 za účelem vytvoření útočného psa. Vedlejším produktem experimentu bylo plemeno československý vlčák. O chov usiloval v letech 1955 až 1965 v tehdejší ČSSR muž jménem Karel Hartl. Výsledné potomstvo bylo studováno za účelem prozkoumání fyzických a povahových rysů hybridních psů, včetně houževnatosti, kapacity pro trénink, vytrvalosti a dalších vlastností, píše web The Spruce Pets.

Jakmile experiment skončil, dostali hybridní psy do rukou jiní chovatelé a dále je zušlechťovali, aby upevnili žádoucí vlastnosti. V roce 1982 byl československý vlčák oficiálně uznán Klubem chovatelů s 43 štěňaty zapsanými v hlavním Rejstříku původu v Praze.

zdroj: Dog Time, American Kennel Club, The Spruce Pets